Skip to Content
7 minut čtení
Nechte tmel pracovat efektivně

Vyzkoušejte epoxidovou plastelínu

Vyzkoušejte epoxidovou plastelínu

Pomocí tzv. epoxidové plastelíny můžete sami provést řadu malých oprav. K dispozici máte tmely se speciálním složením pro spoustu materiálů. Čtěte dále a zjistěte více o tom, jak pracovat s těmito jedinečnými lepidly.

V tomto článku

Co je epoxidová plastelína?

Pojem epoxidová plastelína nebo i epoxidový tmel na plast označuje látky, které vytvrzují při pokojové teplotě a při opravách se nejčastěji používají k vyplňování mezer. Jednotlivé tmely mohou díky svým vlastnostem spojovat různé materiály – proto máme např. epoxidový tmel na plast či epoxidový tmel na beton. Stejně jako ostatní epoxidy se až do použití skladují jako dvě samostatné složky, které se před použitím smíchají – buď manuálně, nebo automaticky ve směšovači. Dobrým příkladem prémiového tmelu je Pattex Repair Express – epoxidová plastelína, kterou můžete použít k opravě funkčních i dekoračních objektů a předmětů v domácnosti.

Požadované materiály

Ve dvousložkové epoxidové plastelíně vzniká smícháním zmíněných složek exotermická chemická reakce, díky níž vzniká lepidlo, které je skvělým pomocníkem pro kutily. Některá lepidla, jako například Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min již navíc obsahují směšovač, ve kterém se obě složky promíchají automaticky ve správném poměru. To vám výrazně usnadní práci. Po vytvrzení zároveň můžete epoxidovou plastelínu přetírat, brousit, vrtat či jinak mechanicky opracovávat.

Tip odborníka

Kde všude se epoxidová plastelína používá?

Na rozdíl od mnoha jiných typů lepidel vyplňuje dvousložková epoxidová plastelína i mezery – můžete ji formovat přímo do tvaru chybějící části objektu (například rohu římsy nebo malé části keramických dlaždic). Právě pro tuto svou vlastnost získala i své pojmenování. Je to, řekněme, takový epoxidový tmel na plast – skvělý pro trojrozměrné opravy, které jiná lepidla nezvládnou. Kromě toho můžete epoxidovou plastelínu použít také na projekty vystavené velkému množství vlhkosti.

Pokud třeba hledáte epoxidovou plastelínu či tmel na beton, možná potřebujete ukotvit šrouby do betonových stěn. V takovém případě vás jenom upozorňujeme, že dvousložkový tmel je určen k omezenému konstrukčnímu použití – při výběru tmelu berte v úvahu podklad, na který se má tmel lepit. Na výběr máte epoxidový tmel na dřevo, epoxidový tmel na kov či epoxidový tmel na plast. Každý z nich má vlastnosti optimalizované pro vytváření spoje s daným materiálem.

Jak používat epoxidový tmel na plast?

Zde se dozvíte, jak používat epoxidovou plastelínu pro vyplňování mezer.

  1. Připravte si nástroje. Mezi typické nástroje, které budete potřebovat, patří kromě dvousložkové epoxidové plastelíny také univerzální nůž, brusný papír (drátěný kartáč), rukavice a vlhký hadřík.
  2. Nezapomeňte na bezpečnost. Pracujte v rukavicích. Po použití epoxidového tmelu na plast, ale i jakékoli jiné epoxidové plastelíny si umyjte ruce.
  3. Připravte si pracovní plochu a materiály. Ujistěte se, že povrchy, které potřebujete stmelit, jsou suché a čisté (bez mastnot a prachu). Přilnavost povrchů zlepšíte tak, že je jemně zdrsníte pomocí drátěného kartáče nebo brusného papíru.
  4. Vyndejte z obalu uzavírací ochranný kryt. Stříkačku s lepidlem držte tak, aby tryska směřovala nahoru. Odlomte bezpečnostní uzávěr na špičce stříkačky.
  5. Nasaďte a zašroubujte směšovač až na doraz.
  6. Při stlačení stříkačky se obě složky ve směšovači důkladně promíchají.
  7. Naneste lepidlo na jeden z lepených povrchů. Obě lepené plochy k sobě pevně přitiskněte. Přebytečné lepidlo ihned odstraňte pomocí čistého lihu.
  8. Po aplikaci odšroubujte směšovač – dříve, než lepidlo uvnitř vytvrdne. Špičku stříkačky otřete hadříkem. Nasaďte ochranný kryt. Stříkačku skladujte v původním obalu.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat