Skip to Content
Ať jsou vaše kroky jisté!

Pokud se ptáte, čím slepit boty, odpovědí je obuvnické lepidlo

Nejlepší lepidlo na boty je současně obuvnické lepidlo a lepidlo na podrážky. Víte ale, jak s ním pracovat, abyste rychle a kvalitně opravili vaši oblíbenou obuv?

V tomto článku

Jak funguje lepidlo na obuv?

Díra v botě či dokonce na podrážce? Buď zajdete za obuvníkem, nebo se sami dáte do práce s obuvnickým lepidlem. Díky nejlepším lepidlům na boty máte velkou šanci, že si s opravou oblíbené boty poradíte. Pojďme se podívat na to, čím slepit boty a jak postupovat při práci s profesionálním lepidlem na boty.

V první řadě je dobré vědět, že speciální lepidlo na boty, jako např. Pattex Chemoprén Obuv, je vhodné pro každý typ obuvi. Mnozí profesionálové jej navíc volí jako své obuvnické lepidlo – dokáže totiž pevně spojit širokou škálu různých materiálů. Můžete ho použít na všechny druhy svršků a podrážek používaných v obuvnickém průmyslu. Lepí a pevně spojuje kov, gumu, kůži, koženku, korek, plst, textil, měkčené PVC, ABS, pěnové materiály, dřevo apod. Zvláště vhodné je pro lepení plastů o rozdílné tvrdosti jako jsou PVC, polykarbonát, plexisklo, ABS apod. Práce s tímto lepidlem se nemusíte obávat, i když nejste profesionál. Stačí, když se budete řídit následujícími tipy a radami.

Požadované materiály

Tip odborníka

Práce s lepidlem na podrážky krok za krokem

Lepení bot není náročnou záležitostí. Ať už je vaše obuv vyrobená z jakýchkoli materiálů, které se při výrobě bot běžně používají, kvalitní obuvnické lepidlo si s nimi poradí. Důležité je, abyste nezanedbali přípravu.

Ujistěte se, že povrch dílů, které se chystáte slepit, je bez prachu a jiných nečistot. Pro dosažení co nejlepších výsledků používejte lepidlo na podrážky vždy při pokojové teplotě (vyhýbejte se extrémním teplotám). Abyste pomocí lepidla na boty získali co nejpevnější spoj, nejdřív povrch lepených dílů zdrsněte jemným smirkovým papírem. (Obzvlášť, když jde o tvrdší plast či kov, které jsou běžnou součástí pracovních bot.)

Pak už jen postupujte podle těchto kroků:

1. Na obě části boty naneste tenkou vrstvu lepidla na obuv. Příklad: pro opravu uvolněné podrážky, naneste lepidlo na podrážky štětcem nebo špachtlí na podrážku i svršek obuvi. Nechte cca 10–15 minut odvětrat.

2. Lepené části k sobě co největší silou přitiskněte (zalisujte) po dobu několika vteřin. Pak zpevněte spoj páskou, svorkou nebo gumičkou.

3. Když jste si jisti, že části jsou pevně spojeny, nechte obuv v klidu 24 až 48 hodin. (Při nižších teplotách nebo nižší vlhkosti bude proces vytvrzení lepidla trvat trochu déle.)

4. Po vytvrzení bude spoj téměř nezničitelný – většina lepidel na boty je odolná vůči stárnutí, vodě, nárazům a vysokým i nízkým teplotám. 

Způsoby použití lepidla na boty

Vaše obuv nemusí být jenom zlomená či natržená. Třeba máte na povrchu boty „jenom“ mezeru. V takovém případě se bude postup použití obuvnického lepidla trochu lišit:

  1. Naneste silnější vrstvu lepidla, až do tloušťky 0,5 cm.
  2. Sevřete jednotlivé části k sobě a zajistěte je, aby pevně držely 1 až 3 hodiny. Během této doby s botami nemanipulujte.
  3. Přibližně za 24 hodin dosáhnete 70 % plné adheze, zbytek pak do 36 hodin.

Obuvnické lepidlo: Na co se lidé ptají nejvíc?

  • Nezůstanou na botách viditelné stopy po lepidle? Ne. Spousta obuvnických lepidel je – stejně jako Pattex – transparentních. Stopy po opravě nebude vidět.
  • Je lepidlo na boty Pattex účinné? A jak! Je ideální pro spoje, které se neustále ohýbají. Ve slepených botách budete moct bez obav chodit, běhat či řídit – lepidlo na obuv Pattex Chemoprén Obuv zvládne jakýkoli běžný pohyb.
  • Budou spoje držet pohromadě i ve špatném počasí a náročných podmínkách? Ano a ano! Kvalitní lepidlo na podrážky poskytuje vynikající odolnost vůči vibracím, nárazům, vlhkosti i extrémním teplotám.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat