9 minut čtení
Jak si vybrat nejvhodnější lepidlo

Lepidlo: všechny typy lepidel, které kdy budete potřebovat

Lepidlo: všechny typy lepidel, které kdy budete potřebovat

Existuje tolik druhů lepidel, že často není snadné vybrat to správné pro svůj projekt. Zde je přehled nejlepších lepidel a konkrétních příkladů, kdy je lze použít.

V tomto článku

Kdy vzniklo lepidlo?

Většina z nás používá lepidlo už od dětství a pravdou je, že lepidlo bylo vynalezeno už dávno. Jen si představte, že ve skutečnosti jsou nejstarší důkazy lepidla na jeskynních malbách, starých více než 5 000 let! Pračlověk samozřejmě nevěděl, co je disperzní lepidlo, ale používal přírodní polymery a stromové pryskyřice k tomu, aby mu držely pohromadě základní nástroje, zbraně a podobně.

Od té doby se objevilo mnoho typů lepidel pro všechny druhy použití. Dnes si objednáváme lepidla online – lepidla pro opravy, tvorbu a montáž předmětů, i jako ochranné nátěry či lepidla jako řešení ve zdravotnictví. Pro většinu z nás je však lepidlo především nenahraditelným nástrojem pro jednoduché opravy v domácnosti a stavební projekty.

Požadované materiály

Tip odborníka

Super lepidla: které je to nejlepší lepidlo pro vás?

V zásadě existují dva druhy super lepidel: tekutá a gelová. Který z nich je pro vás ideální, zjistíte podle typu práce, do které se chcete pustit. 

Tekutá super lepidla se obecně řadí mezi nejsilnější lepidla pro lepení neporézních, hladkých, těsně přiléhajících povrchů. Oprava rozbitých talířů, prasklého dřeva nebo vnějších částí malých spotřebičů je snadná pomocí silného tekutého super lepidla. Lepí dokonce kůži, gumu a většinu plastů. V případě lepidla Pattex budete moci díky speciálním přísadám lepit také porézní povrchy, jako jsou papír a textilie. S tím vám ideálně pomůže třeba Pattex Repair Express.

Gelové lepidlo je pak zvláště užitečné při práci na nehorizontálních površích, protože nestéká. Při lepení stropních a svislých povrchů nebo povrchů ve výrazném sklonu zvolte gelové složení. Ať už tedy pracujete na projektu zahrnujícím polyester, dřevo, korek, ocel, papír, beton, dlaždice nebo keramiku, bude pro vás super lepidlo nejlepší – podívejte se například na Pattex 100% Gel.

Kolem domu: víceúčelové super lepidlo

Dobrým příkladem lepidla, které byste měli mít vždy po ruce, je Pattex Fix Hooks & Accessories. Skvělé víceúčelové super lepidlo je totiž neocenitelným pomocníkem v každé domácnosti či dílně. Většina víceúčelových super lepidel se hodí pro lepení polyesteru vyztuženého skelnými vlákny (FRP), polystyrenu, dřeva, korku, lakovaných povrchů, kovů, skla, lepenky, kůže, a dokonce i betonových a keramických dlaždic. Když budete hledat lepidlo online, ujistěte se, že si vyberete to, které splňuje požadavky vašeho projektu na odolnost proti vlhkosti, teplotě a nárazu!

Nejlepší lepidla na dřevo

Pro obložení, sádrokartonové desky nebo práce s překližkou budete potřebovat speciální stavební lepidlo. Hledejte receptury na vodní bázi, které budou nehořlavé a šetrné k životnímu prostředí; neobsahují žádné agresivní chemikálie, kterých byste se museli bát. Tato lepidla se pojí s různými materiály, takže ať je dřevo mokré, zmrzlé nebo ošetřené, specializované lepidlo jako např. Pattex Wood Standard ho spolehlivě slepí. Navíc je toto lepidlo téměř bez zápachu, takže jej můžete používat uvnitř i venku

Lepidla na kov

Občas se některý z vašich spolehlivých strojů, nástrojů nebo spotřebičů nečekaně porouchá a vy jej potřebujete opravit. Když k tomu dojde, možná vám přijde vhod speciální vysokopevnostní lepidlo. Takové lepidlo se obvykle skládá z pryskyřice a tvrdidla, které se při aplikaci spojí a vytvoří skutečně silné spojení. Vyzkoušejte například speciální dvousložkové lepidlo v barvě kovu Pattex Tekutý kov. Použití tohoto lepidla má hned několik výhod

  • Je určeno do interiérů i exteriérů
  • Je nárazuvzdorné
  • Rychle schne
  • Po vytvrzení jej lze obrábět (brousit, řezat, frézovat)

Nejlepší lepidla na plast

Poškození cenných předmětů, jako jsou různé doplňky, dekorace, sběratelské figurky či oblíbená hračka vašeho dítěte, nemusí nutně znamenat jejich konec.

Chcete-li opravovat plastové předměty, vyzkoušejte super lepidlo určené pro lepení plastů. Třeba Pattex Repair Special plasty dokáže slepit širokou škálu plastů, a navíc po vytvrdnutí vytváří transparentní spoje, takže nejsou vidět žádné známky oprav. Je to, jako by předmět nikdy nebyl poškozen nebo rozbit! Lepidlo tuhne během několika sekund bez nutnosti upínání.

Lepidla na sklo

Jednou za čas potřebujete lepit sklo a jenom sklo. Jedinečné vlastnosti skla vyžadují lepidlo speciálně navržené pro práci s ním. Hledejte speciální lepidla online – zejména ta, která nabízejí voděodolnost a po zaschnutí zůstávají transparentní. Zejména pokud jde o talíře, hrnky a sklenice, mělo by toto lepidlo být voděodolné a odolné vůči vysokým teplotám, abyste slepené nádobí mohli mýt v myčce.

Jiná lepidla

Pokud váš projekt přesně nezapadá do výše uvedených kategorií, Pattex vám pořád nabízí širokou škálu lepidel pro jakýkoli úkol – třeba oblíbené lepidlo pro lehké a savé materiály (polystyrenové prvky, zárubně) Pattex Fix Super.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat