8 minut čtení
Jedno lepidlo pro všechny účely

Univerzální lepidlo: Lepidlo, které slepí všechno?

Univerzální lepidlo: Lepidlo, které slepí všechno?

Termín „univerzální lepidla“ znamená, že je můžete použít na jakýkoli projekt. I když jsou tato lepidla skutečně vhodná pro širokou škálu aplikací, žádný výrobek není ideální pro všechno. V tomto průvodci se dozvíte vše, co potřebujete vědět, abyste si mohli vybrat a použít to správné univerzální lepidlo pro své projekty.

V tomto článku

Vlastnosti a možnosti použití univerzálního lepidla

Jasnou výhodou univerzálních lepidel je široká škála aplikací, ke kterým je můžete použít. S většinou univerzálních lepidel můžete provádět řadu rozličných prací – od oprav drobných předmětů v domácnosti až po konstrukci průmyslových objektů, jako jsou např. větrné turbíny.

Ne všechna univerzální lepidla jsou však stejná. Vždy si přečtěte podrobné informace uvedené na obalu výrobku, abyste měli jistotu, že si pro svůj projekt vyberete to nejvhodnější univerzální lepidlo.

Požadované materiály

 • Pattex 100%
 • Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min
 

Skvělým pomocníkem do každé dílny a domácnosti je např. Pattex 100%:

 • univerzální lepidlo vhodné k lepení nebo povrchové úpravě savých i nesavých materiálů, jako jsou hliník, beton, ocel, nerezová ocel, obklady a dlažba, sklo, keramika, dřevo, korek, měď, mosaz, povrchově upravené materiály, skelným vláknem vyztužený polyester (GFP), kůže, plátno, papír, karton, tvrzené PVC, polykarbonát, pěnový polystyren, kámen, zinek, zrcadla
 • využijete ho pro celou škálu řemeslných i stavebních prací
 • je průhledné – ideální pro stopy po opravách
 • díky svým profesionálním vlastnostem – vysoké konečné pevnosti, pružnosti a vynikající trvanlivosti spoje – se řadí mezi lepidla, která ocení i zkušení kutilové.
 • práce s ním je zcela jednoduchá – podívejte se na video

You need to accept cookies to play this video

Toto univerzální lepidlo se však nedoporučuje k lepení polyethylenu ani pro použití lepení předmětů, které jsou v trvalém kontaktu s vodou.

Pokud potřebujete univerzální lepidlo, které neuvěřitelně rychle tuhne a lepí širokou škálu běžných materiálů, sáhněte po univerzálním lepidle Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min. Zde jsou jeho hlavní přednosti:

 • vytvrzuje již do 1 minuty
 • je odolné proti vodě, oleji a běžným rozpouštědlům
 • při vytvrzování se nesmršťuje ani nerozpíná
 • po vytvrzení lze přetírat, brousit, vrtat či jinak mechanicky opracovat

Toto univerzální lepidlo není vhodné pro použití na vlhké povrchy, pro lepení některých materiálů, jako např. polyethylen, nebo pro dlouhodobé ponoření do vody. Mějte také na paměti, že se nedoporučuje k vyplňování trhlin a mezer. Vysoce namáhané lepené díly by neměly být vystavovány teplotám vyšším než 70 °C. 

Návod: Jak používat univerzální lepidla

Při práci vždy dbejte na bezpečnost. Používejte rukavice, myjte si ruce a udržujte pořádek na pracovním místě. Univerzální lepidlo používejte v dobře větraném prostoru. Pojďme se například podívat, jak postupovat při práci s lepidlem Pattex 100%:

 1. Příprava povrchů. Povrchy, které chcete lepit, musí být čisté suché, zbavené prachu a mastnoty. Nečistoty můžete odstranit rozpouštědlem, například lihem nebo acetonem, nejdřív ale otestujte snášenlivost rozpouštědla s podkladem. Lehce přebruste všechny lesklé nebo velmi hladké povrchy, abyste zlepšili přilnavost. V případě potřeby před nanesením lepidla zamaskujte přilehlé plochy páskou. Pokud lepíte hladké, nesavé povrchy (jako kov nebo plast), je třeba je před nanesením univerzálního lepidla mírně navlhčit (viz návod k použití výrobku).
 2. Předpřipravte si lepené součásti. Před nanesením univerzálního lepidla se ujistěte, že všechny materiály, které budete lepit, do sebe zapadají. 
 3. Naneste univerzální lepidlo. Otevřete univerzální lepidlo a naneste tenkou vrstvu na jednu lepenou plochu. Množství univerzálního lepidla Pattex 100%, které budete potřebovat, závisí nejen na velikosti lepené plochy, ale také na nasákavosti podkladu. Obecně platí, že čím nasákavější je podklad, tím více lepidla potřebujete. Vysoce porézní materiály, které jsou velmi savé, vyžadují větší množství lepidla – v některých případech i oboustranný nános lepidla.
 4. Zafixujte lepené povrchy alespoň na 30 minut za rovnoměrného tlaku na celou lepenou plochu. Udělejte tak ihned po aplikaci lepidla.
 5. Úklid. Ihned po skončení práce univerzální lepidlo uzavřete. Poté očistěte své nástroje a případné zbytky lepidla pomocí vhodného rozpouštědla (líh, aceton nebo technický benzin). Vytvrzené univerzální lepidlo můžete opatrně odříznout řezákem.
 6. Skladování. Univerzální lepidlo skladujte v suchém a chladném prostředí s nízkou vlhkostí. Chraňte před přímým slunečním zářením a před mrazem. V návodu k použití se dozvíte vše ostatní, co je třeba vzít na vědomí.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat