Skip to Content
6 minut čtení
Představte si svářečku v tubě!

Kolem domu či v autě vsaďte na epoxid na kov!

Kolem domu či v autě vsaďte na epoxid na kov!

Uvažujete o koupi svářečky? A co raději dvousložkové lepidlo na kov? Přečtěte si naši užitečnou příručku – vysvětlíme vám v ní, jak jednoduché je používat dvousložkový epoxid na kov pro různé opravy.

V tomto článku

Co je dvousložkové lepidlo na kov?

Epoxid na kov je obecné označení pro jakékoli vysoce výkonné lepidlo sestávající z pryskyřice a tvrdidla – složek, které jsou obvykle smíchávány ve stejném poměru. Tyto dvě složky vytváří mimořádně pevné spojení, vhodné i pro takové povrchy jako jsou kov, dřevo nebo beton.

Přestože každé epoxidové lepidlo na kov obsahuje pryskyřici a tvrdidlo, jejich složení se v detailech liší. Při výběru speciálního lepidla pro práci s kovy je proto důležité zvolit lepidlo navržené pro povrchy, se kterými budete pracovat.

Požadované materiály

Tip odborníka

Jak aplikovat epoxidové lepidlo na kov?

Podobně jako u ostatních lepidel, určených především pro konkrétní materiály (plast, dřevo, kůže), i u dvousložkového lepidla na kov je důležité, abyste postupovali podle specifických instrukcí.

  1. Zdrsněte a očistěte povrchy, které chcete spojit. Jde o to, že hladké povrchy se spojují obtížněji; jejich mírné zdrsnění pomůže kvalitě spoje a ulehčí vám práci.
  2. Odřízněte hrot z aplikační stříkačky a vytlačte kryt ze středu pístu.
  3. Nakloňte aplikátor a vytlačte přebytečný vzduch z komory.
  4. Naneste malé množství smíšeného epoxidu na oba povrchy, které lepíte.
  5. Připojte díly k sobě a pevně je k sobě přitlačte. Spoj zpevněte speciálními svorkami nebo těžším předmětem a počkejte, až zaschne. (Doba tvrdnutí je asi 15 minut a konečnou pevnost získá spoj obvykle po přibližně 4 hodinách.)

Jak vybrat správný epoxid na kov?

Pro základní práce kolem domu je vhodnou volbou epoxidové lepidlo na kov Pattex Repair Express Metal. Jeho speciální složení je ideální pro lepení kovu na dřevo, keramiku, kámen, sklo, keramiku či celou řadu tvrdých plastů (ABS, polyakryl, plexisklo, plasty zesílené skelnými vlákny a další). Toto lepidlo je navíc v barvě kovu, což oceníte zejména z estetické stránky. Můžete jej použít v interiéru i exteriéru.

Pokud potřebujete lepit různé slitiny kovů, ocel nebo hliník, sáhněte po speciálním dvousložkovém lepidle na kov Pattex Tekutý kov. Je to epoxidové lepidlo v barvě kovu a podobně jako jeho výše zmíněný kolega vám pomůže nejen uvnitř, ale i kolem domu. Kromě toho, že je nárazuvzdorné a rychleschnoucí, jej lze po vytvrzení obrábět – brousit, řezat či frézovat. Nezapomeňte však na to, že pro spojování kovu s různými materiály se instrukce mírně liší dle druhu konkrétního materiálu. Vždy si proto pečlivě přečtěte instrukce přímo na produktu.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat