Skip to Content
7 minut čtení
Utěsněte to sanitárním silikonem!

Jaký silikon do koupelny si vybrat

Jaký silikon do koupelny si vybrat

Pokud plánujete renovaci koupelny, pravděpodobně budete dříve či později potřebovat sanitární silikon. Jaký silikon do koupelny si však vybrat a jak ho používat?

V tomto článku

Sanitární silikony: Jednoduchá řešení pro náročné projekty

Utěsnění spár má zásadní význam pro vzhled i budoucí stav vaší koupelny. Utěsnění koupelnových armatur chrání váš koupelnový nábytek, stěny i podlahu před vlhkostí a plísněmi a zároveň zajišťuje čistý a svěží vzhled vaší koupelny. Sanitární silikony, které budete potřebovat, a postupy, které při práci použijete, závisí na tom, zda chcete v koupelně utěsnit spáry, nebo jenom opravit stará, nevzhledná těsnění.

Požadované materiály

Tip odborníka

Jak používat silikony do koupelen?

Nezapomeňte, že sanitární silikon je zároveň lepidlo a tmel, takže povrchy, na které ho nanášíte, musí být čisté a suché. A jako vždy dbejte na bezpečnost: noste ochranné brýle a rukavice a po použití si umyjte ruce.

Jak opravit těsnění kolem vany sanitárním silikonem

Už vás nebaví se dívat na zažloutlé, plísní pokryté staré spáry, ale nechce se vám do složitých oprav? Pattex RE-NEW Opravný silikon je nejjednodušší způsob, jak spáry obnovit. Naneste ho přímo na starý silikon a spáry budou jako nové během pár minut! Zde je rychlý návod, jak jej použít:

  1. Příprava. Zajistěte, aby povrchy byly čisté a suché. Před nanesením vždy použijte sprej proti plísni na stávající silikon ve spáře.
  2. Příprava okolí spáry. Odejměte víčko a umístěte aplikátor na spáry pod úhlem, aby hrany aplikátoru byly v plném kontaktu s oběma stranami spáry. Papírovou páskou oblepte okolí spáry, tím zabráníte znečištění.
  3. Aplikace. Jemně zmáčkněte tubu a pomalu ji tlačte vpřed, přičemž dbejte na to, aby tryska byla stále pod stejným úhlem.
  4. Udržujte čistotu. Pravidelně odstraňujte přebytečný sanitární silikon z trysky během aplikace k zajištění hladkého výsledku.
  5. Nejste spokojeni s prvním pokusem? Jednoduše setřete nově nanesený silikon vlhkým hadříkem a začněte znovu. Pokud výrobek nanášíte na svislou spáru, nanášejte ho zdola nahoru. Další tipy naleznete v tomto videu.
  6. Po šesti hodinách schnutí bude vaše vana připravena k použití.

You need to accept cookies to play this video

Jak utěsnit spáry silikonem do koupelny

  • Připravte si nástroje. Vložte kartuši se sanitárním silikonem do aplikační pistole a odřízněte špičku kartuše podle šířky spáry, kterou hodláte utěsňovat.
  • Připravte si povrchy. Ty musí být suché a bez jakýchkoli nečistot či mastnoty.
  • Do spáry naneste sanitární silikon. Snažte se ho nanášet do spáry rovnoměrným tlakem. Hladce vyspárovaný povrch pomáhá předcházet tvorbě plísní.
  • Udržujte pořádek. Bez ohledu na to, jaký výrobek používáte, vytvrzený silikon opatrně odřízněte nožem nebo řezákem.

Výběr správného sanitárního silikonu

Při utěsňování spár v koupelně je hlavním cílem vytvořit pružné a vodotěsné těsnění mezi armaturami a stěnami, vyplnit veškeré mezery a případně i praskliny. To znamená, že potřebujete silikon, který je schopen vytvářet vodotěsné a pružné těsnění.

Pokud hledáte jinou barvu, než jsou obvykle dostupné – hnědá, černá, transparentní, bílá, šedá – budete s největší pravděpodobností muset silikon po aplikaci natírat. Vyberte si podle toho daný výrobek. Většinu uretanových a polyuretanových tmelů můžete natírat, ale vždy si ověřte pokyny výrobce.

Pokud už vaše vana nebo sprchový kout těsnění mají, ale je zašlé, můžete přes něj jednoduše nanést novou vrstvu silikonu do koupelny Pattex RE-NEW Opravný silikon, a vytvořit tak nové a odolné utěsnění. Při vytváření nového těsnění vám pomohou projekt rychle a snadno dokončit výrobky, jako jsou Pattex Koupelny a kuchyně nebo Pattex Rychleschnoucí sanitární silikon.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat