Skip to Content
7 minut čtení
Epoxid na dřevo hravě zvládnete!

Epoxidové lepidlo na dřevo: Kde se chemie snoubí s truhlářstvím

Epoxidové lepidlo na dřevo: Kde se chemie snoubí s truhlářstvím

Pracujte s epoxidovým lepidlem na dřevo jako profesionálové! Zjistěte, proč je epoxid vhodnou volbou pro opravu dřevěných materiálů a povrchů. Přečtěte si triky a rady od odborníků, díky kterým opravíte dřevo bez jakýchkoli stop po poškození.

V tomto článku

Proč právě epoxidové lepidlo na dřevo?

Dvousložkové epoxidové lepidlo na dřevo je známo pro svou pevnost a odolnost. Působí jako tmel, který po vytvrzení vytváří trvalé a vodotěsné spoje. Navíc dokáže proniknout do porézní povrchové struktury dřeva, díky čemuž poskytuje silnou a dlouhodobou vazbu lepeného spoje. Po úplném vytvrzení můžete lepidlo brousit či do něj vrtat. Díky zmíněné voděodolnosti můžete jednoduše opravený nábytek čistit vodou.

Pokud uvažujete například o opravě dřevěných stolů či jiného nábytku ze dřeva, lepidlo na bázi epoxidu pro vás bude ideální volnou. Žádné jiné lepidlo totiž není pro práci se dřevem a opravy dřevěných předmětů tak vhodné jako právě dvousložkové epoxidové lepidlo na dřevo.

Epoxidové lepidlo na dřevo ale můžete kromě lepení dřeva na dřevo použít také k lepení kovu, skla nebo keramiky na dřevěné povrchy.

Požadované materiály

Tip odborníka

Tipy pro aplikaci epoxidového lepidla na dřevo

Dvousložkové epoxidové lepidlo na dřevo se skládá z tvrdidla a pryskyřice. Práce s ním se nemusíte bát – stačí, když budete mít při jeho používání na paměti několik důležitých věcí, které jsme pro vás shrnuli do jednoduchého návodu:

  1. Lepené povrchy musí být suché, čisté a zbavené mastnoty. Pokud je to možné, lepené povrchy před lepením zdrsněte.
  2. Vyndejte z obalu uzavírací ochranný kryt. Stříkačku s lepidlem držte tak, aby tryska směřovala nahoru. Odlomte bezpečnostní uzávěr na špičce stříkačky.
  3. Nasaďte a zašroubujte směšovač až na doraz.
  4. Naneste epoxidové lepidlo na dřevo na jeden z lepených povrchů. Obě lepené plochy k sobě pevně přitiskněte. Přebytečné lepidlo ihned odstraňte pomocí čistého lihu.
  5. Po aplikaci odšroubujte směšovač dříve, než lepidlo uvnitř vytvrdne. Špičku stříkačky otřete hadříkem. Nasaďte ochranný kryt. Stříkačku skladujte v původním obalu.

Nejlepší dvousložková epoxidová lepidla na dřevo

Aplikace epoxidových lepidel na dřevo se hodí pro opravy v domácnosti i průmyslové aplikace. Při práci s nimi je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny, protože některé složky mohou být dráždivé. Dobrou zprávou je, že míchat pryskyřici a vytvrzovací činidlo v přesném poměru pro optimální výsledky už obvykle nemusíte manuálně. Celá řada epoxidových lepidel Pattex se dodává se systémem, díky kterému se tyto složky smíchají automaticky.

Pattex nabízí několik epoxidových lepidel na dřevo. Pokud hledáte pomocníka pro rychlou opravu, vyberte si Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min. Jeho součástí je stříkačka, díky které se tvrdidlo a pryskyřice automaticky smíchají. Jelikož vytvrdne již po 1 minutě, řadí se mezi nejrychlejší epoxidová lepidla na dřevo na trhu. Potřebujete více času na manipulaci po aplikaci lepidla? Žádný problém, v nabídce Pattex je i 5 minutová alternativa dvousložkového epoxidového lepidla na dřevo a jiné materiály.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat