Skip to Content
7 minut čtení

Lepidlo na keramiku: když je to rozbité, spravte to!

Lepidlo na keramiku: když je to rozbité, spravte to!

Pokud použijete správné lepidlo na keramiku, je oprava prasklé keramiky jednoduchá. Ukážeme vám, jak na to! Vezměte si rozbitý keramický hrnec a čtěte dál – dozvíte se vše, co potřebujete vědět o lepidlech na keramiku

V tomto článku

Co je důležité při výběru lepidla na keramiku

Široká škála super lepidel na trhu trochu ztěžuje výběr výrobku ideálního pro lepení keramiky. Zde je několik věcí, které je dobré mít na paměti před nákupem lepidla na keramiku: 

  • Nejlepší lepidla na keramiku jsou multifunkční a mohou lepit keramiku na řadu různých materiálů, jako jsou dřevo, kůže, některé plasty, sklo, zrcadla, kovy a další;  
  • ač má často lesklý zevnějšek, keramika je porézní materiál – lepidlo tedy musí umět přilnout k porézním povrchům. Pokud vám nějaký střípek z rozbité keramiky chybí, pak budete potřebovat speciální lepidlo na keramiku, které má schopnost vyplňovat mezery. Chystáte se na lepení keramiky určené pro potraviny nebo nápoje? V takovém případě je důležité zvolit lepidlo na keramiku vhodné pro styk s potravinami.
Požadované materiály
Ruka aplikuje lepidlo na úlomek lesklé dekorativní vázy.

Keramika má často lesklou povrchovou úpravu, ale jedná se o porézní materiál, a proto na lepení keramiky potřebujete lepidlo, které přilne k porézním povrchům

Tip odborníka

Jak používat lepidla na keramiku

Lepení rozbité keramiky je jednoduché. Zde jsou tipy, jak pracovat s lepidlem na keramiku Pattex Repair Extreme:

  1. Rozbité kousky si předem poskládejte, abyste se ujistili, že máte všechny díly, a vyzkoušeli si, jak k sobě lícují.
  2. U transparentního lepení naneste lepidlo v tenké vrstvě. Lepené díly přitlačte k sobě a zafixujte na minimálně 1 hodinu. Korekce spoje je možná do 5 minut.
  3. U lepení s vyplněním spáry naneste lepidlo v silné vrstvě, aby došlo k vyplnění spáry (až 5 mm). Lepené díly spojte a zafixujte po dobu 1 až 3 hodin. Lepeného spoje se po tuto dobu nedotýkejte ani s ním nepohybujte. Po 24 hodinách je dosaženo cca 70 % konečné pevnosti.
  4. Pro vysokou počáteční pevnost naneste lepidlo v rovnoměrné tenké vrstvě na oba lepené materiály a nechte odvětrat po dobu cca 4 až 9 minut. Lepidlo Pattex Repair Extreme se pak stane lepivým jako lepicí páska. Lepené díly pak spojte a pevně stiskněte. Další fixace již ve většině případů není nutná.

Nejlepší lepidla pro opravy keramiky

Pro lepení keramických předmětů, které přijdou do styku s tekutinami a budou vystaveny různým teplotám, sáhněte po lepidle Pattex Repair Extreme. Toto silné lepidlo na keramiku je voděodolné a odolává teplotám až do 120 °C. Díky pokročilé technologii Flextec umožňuje vyplňování mezer, a protože je pružné, nic se neodlupuje ani nepraská. Vzhledem ke svému vysoce univerzálnímu složení je toto lepidlo vhodné pro řadu prací nejen v domácnosti.

Ruka opatrně přikládá k váze odlomený střep.

Před lepením keramiky si předem vyzkoušejte, jak k sobě díly lícují

Pro řemeslné projekty, které vyžadují přesnou aplikaci lepidla, bude ideální Pattex 100% Gel. Toto lepidlo se skvěle hodí k lepení a drobným opravám namáhaných spojů. Při lepení lehčích předmětů s ním navíc není nutná fixace spoje svorkami. Díky gelovému složení lepidlo nestéká, takže je vhodné i pro aplikace na svislé plochy. Po zaschnutí je rovněž zcela transparentní.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat