8 minut čtení
Nejen pro vaši podlahu

Vinylové lepidlo: Podlahy a tak dál

Vinylové lepidlo: Podlahy a tak dál

Věděli jste, že vinylová lepidla nejsou určena jenom k lepení podlah? Můžete je použít také k opravě pružných plastových materiálů, jako jsou vinylové sedačky a outdoorové vybavení. Čtěte dále a zjistěte, jak se dají používat!

V tomto článku

Lepidlo na vinyl: Skutečně všestranný pomocník

Když se řekne „vinylové lepidlo“, většina lidí si hned vybaví vinylové podlahy. Flexibilní vinyl lepidla, jako je např. Pattex Repair Special Plasty, jsou však určena nejen k opravám vinylových a PVC podlahových krytin, ale také k opravám všemožných pružných výrobků, od polštářů až po různé plachty. Možnosti použití vinylových lepidel jsou skutečně široké.

Požadované materiály

Tip odborníka

Které vinylové lepidlo je vhodné pro váš projekt?

Při výběru lepidla na vinyl podlahu musíte vzít v úvahu pružnost materiálů, které chcete lepit. Flexibilní materiály vyžadují lepidlo, které vytvoří flexibilní šev. Pokud se tyto materiály roztahují, musí se roztahovat také lepený šev.

Počet dostupných lepidel na vinylové podlahy neustále roste vzhledem k obrovské nabídce vinylových a PVC podlahových krytin. Jejich názvy často mnohé napovídají – na vinylové dlaždice samozřejmě potřebujete lepidlo na vinylové dlaždice. Mějte však na paměti i podklad, protože lepidlo, které dobře lepí vinyl na dřevo, nemusí lepit vinyl na beton nebo třeba dokonce ani na jiné vinylové dílce.

Jak používat vinylové lepidlo

V našem návodu se zaměříme na práci se speciálním lepidlem na vinyl Pattex Repair Special Plasty. Toto lepidlo vytváří dlouhodobě pevný spoj, který je po vytvrzení transparentní, odolný vůči vodě i proti otřesům.

Jedná se o lepidlo na bázi polyuretanu, ideální na lepení tvrzených i měkkých plastů a jejich kombinací s různými dalšími materiály, například s gumou, kůží, keramikou, dřevem, kovem, textilem apod. Lepidlo je určené nejen k lepení vinylu, tedy tvrzeného a měkčeného PVC, ale i ABS, plexiskla, polykarbonátu apod. Nedoporučuje se k lepení PP, PE, PTFE a polystyrénu.

Příprava

  • Připravte si pracovní prostor a povrchy. Lepené povrchy musí být čisté, suché a bez nečistot. Hladké povrchy zdrsněte, abyste zlepšili přilnavost, a předem připravte všechny díly, které potřebujete spojit.
  • Dbejte na bezpečnost! Pokud používáte vinylová lepidla v interiéru, ujistěte se, že pracujete v dobře větraném prostoru. Používejte rukavice a po použití si umyjte ruce, abyste předešli podráždění pokožky.

Drobné trhliny a praskliny

Lepidlo Pattex Repair Special Plasty naneste na okraje poškozených míst. Po odvětrání lepidla (5 až 10 minut) přitiskněte okraje k sobě a zajistěte je na místě maskovací páskou, dokud spoj nebude pevný.

Velké trhliny a praskliny

  • Zpevněte materiály. Abyste poškozená místa vyztužili, umístěte pod ně záplatu z vhodného materiálu, například z látky nebo materiálu se skleněnými vlákny.
  • Naneste vinylové lepidlo podél okrajů poškozených míst. Pomocí maskovací pásky zajistěte opravy, dokud spoje nebudou pevné.

Kontaktní lepení

  • Lepidlo Pattex Repair Special Plasty rovnoměrně naneste na oba lepené povrchy a nechte jej 5 až 10 minut odvětrat. Po odvětrání bude na povrchu viditelný jednolitý́ film lepidla. Lepidlo musí být na dotek suché, nemělo by se lepit k prstům nebo vytvářet nitky. 
  • Před zaschnutím lepidla se ujistěte, že jsou všechny díly, například podlahové desky, ve správné poloze. Po odvětrání (maximálně do 1 hodiny) přitlačte oba povrchy k sobě. Pevnost spoje nezávisí na délce stlačení (několik vteřin stačí), ale na síle stlačení.

Vytvrzování a čištění

  • Lepidlo Pattex Repair Special Plasty dosáhne konečné pevnosti po 24–72 hodinách (závisí na povrchu a síle stlačení).
  • Před vystavením lepidla vodě počkejte, než lepidlo zcela vytvrdne.
  • Ukliďte pracovní prostor. Použité nástroje očistěte ihned po použití ředidlem nebo čisticím benzinem.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat