Skip to Content
4 minut čtení
Pracujte se silikonem jako profesionál!

Zachraňte svou koupelnu novým utěsněním sprchového koutu!

Kdy je čas věnovat se těsnění sprchového koutu? Když si všimnete, že se starý silikon zvedá, odpadává nebo vykazuje známky únavy. V našem jednoduchém návodu se dozvíte, jak zasilikonovat sprchový kout krok za krokem. Poznáte osvědčené metody, a váš sprchový kout bude během chvilky zářit jako nový!

V tomto článku

Kdy je třeba vyměnit těsnění sprchového koutu?

Pokud se silikonové těsnění ve sprše začíná zvedat, jeví známky plísně nebo praská, voda začne pronikat do stěn. To nakonec způsobí velké škody. Ignorování popraskaných nebo plesnivých linií v těsnění sprchového koutu vás bude z dlouhodobého hlediska stát jen více času a peněz. Klíčem k úspoře peněz i zachování bezvadné koupeny je znalost toho, jak silikonovat sprchový kout.

Požadované materiály

Pokud si nejste jisti, zda je váš silikon v dobré kondici, proveďte zkoušku stříkáním. Nastříkejte na spáru trochu vody a sledujte, co se stane. Pokud voda stéká, je silikon stále neporušený. Pokud se zdá, že voda proniká dovnitř spáry, několikrát místo otřete papírovou utěrkou. Pokud utěrka nadále zachycuje vodu, je čas na výměnu silikonu.

Tip odborníka

Nástroje pro utěsnění sprchového koutu

Než se pustíte do práce, podívejte se na seznam toho, co budete potřebovat pro utěsnění sprchového koutu:

Pokud odstraňujete starý silikon a znovu utěsňujete sprchový kout, bude se vám hodit také:

 • řezák, 
 • odstraňovač silikonového tmelu nebo minerální líh,
 • škrabka na spáry.

Utěsnění sprchového koutu: jak připravit prostor

Pokud chcete utěsnit nový sprchový kout a nepotřebujete odstraňovat stávající tmel, můžete přejít k další části „Jak správně silikonovat sprchový kout“.

Nejprve odstraňte starý silikon a ujistěte se, že povrch je čistý a suchý. Zde jsou tipy, jak odstranit staré těsnění ze spár.

 1. Chcete-li odstranit silikonové těsnění ze sprchového koutu, opatrně přejeďte řezákem po středu zasilikované spáry. Vyvarujte se poškrábání sprchového koutu ostřím. 
 2. Prsty vytáhněte starý silikon. 
 3. Zbytky silikonu odstraňte škrabkou na spáry. V obtížně přístupných místech použijte k odstranění zbytků a ke změkčení tmelu odstraňovač silikonového tmelu nebo minerální líh.
 4. Před nanesením nového silikonu dobře očistěte a osušte spáry i přiléhající povrchy sprchového koutu.

Pokud se nechcete zdržovat, můžete utěsnění sprchového koutu provést v jediném kroku. Použijte inovativní Pattex RE-NEW Opravný silikon, se kterým utěsnění spár obnovíte naprosto pohodlně bez odstraňování starého silikonu. Jednoduše ho naneste přímo na starý silikon a spáry budou jako nové během pár minut!

Jak správně silikonovat sprchový kout?

Při utěsňování sprchového koutu postupujte podle následujících kroků:

 1. Olepte okraje spáry malířskou páskou, aby nově zasilikonovaná spára měla rovné linie.
 2. Připravte si aplikační pistoli a kartuš se silikonem podle pokynů na obalu výrobku.
 3. Nanášejte silikon do spáry plynulým a rovnoměrným pohybem. Začněte v rozích a postupujte směrem ven. Udržujte úhel 45 stupňů oproti okolním povrchům a rovnoměrný tlak na aplikační spoušť.
 4. Uhlaďte silikon prstem v rukavici nebo hladítkem, abyste odstranili přebytečný materiál.
 5. Opatrně odstraňte pásku a nechte sanitární silikon zaschnout.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat