Skip to Content
8 minut čtení
Špičkové opravy pomocí střešních tmelů

Jak utěsnit střechu pomocí střešních tmelů

Jak utěsnit střechu pomocí střešních tmelů

Sledovat, jak vám kape ze stropu, může být dost stresující. Stačí však mít správný střešní tmel, kterým zatékající místa opravíte, abyste opět mohli být v klidu. V tomto průvodci se dozvíte, jak netěsnosti najít a jak je správně utěsnit.

V tomto článku

Nejlepší střešní tmely pro mírné až střední poškození střechy

Vyhledání místa, kde do střechy zatéká, je často náročné, ale je to naprosto nezbytné. Střešní tmel je nejlepším řešením pro malé až středně velké opravy nebo ucpání děr a prasklin. Větší poškozené plochy mohou vyžadovat složitější opravu.

Nejprve zjistěte, kde do střechy zatéká. Nezapomeňte, že voda může v závislosti na konstrukci vašeho domu prosakovat z různých míst. Jakmile budete mít představu o tom, odkud asi voda proniká, prozkoumejte půdní prostor. Hledejte černé plochy nebo plísně, protože ty jsou obvykle silným indikátorem úniku vody. Vylezte na střechu a zkontrolujte střešní krytinu v dané oblasti. V plochých částech střechy dávejte pozor na špatně umístěné tašky, stojící vodu, nánosy plísní nebo hnilobu. Nejčastěji do střechy zatéká v místech, kde do ní pronikají jiné objekty, např. komín, střešní větrací otvory nebo cokoli jiného, co prochází přímo střechou.

Požadované materiály

Netěsnosti a malé otvory lze snadno opravit s produktem Pattex Bitumenový střešní tmel. Jde o tixotropní (nestékavou) hmotu, která skvěle přilne k většině stavebních materiálů, jako jsou asfaltové lepenky, cihly, beton, olovo, zinek, dlaždice, izolační panely, některé plasty atd. Je odolný vůči UV záření, trvalé vlhkosti, povrchovému tření i tlaku. Po vytvrzení zůstává trvale elastický, a navíc má vynikající izolační vlastnosti.

Tip odborníka

Jak používat tmel na opravu střechy

Po nalezení místa, kde do střechy zatéká, můžete začít netěsnosti vyplňovat střešním tmelem. Při větších opravách můžete střešní tmel použít podle potřeby na nové spoje a materiály. Před aplikací se ujistěte, že spoj, na který chcete použít střešní tmel, je suchý a bez jakýchkoli nečistot. Tmelená část střechy by také měla být strukturálně pevná. Přestože jsou střešní tmely pružné, nejsou určeny k tomu, aby sloužily jako lepidla. Pokud potřebujete na střeše lepit dřevo, zvažte např. použití flexibilního lepidla a tmelu Pattex One For All Universal.

Kroky pro utěsnění střechy střešním bitumenovým tmelem jsou následující:

  1. Připravte si potřebné nástroje. Budete potřebovat rukavice, žiletku nebo řezák, vyhlazovací špachtli, aplikační pistoli a samozřejmě samotný střešní tmel.
  2. Ujistěte se, že je plocha v dobrém stavu a že na ní není hniloba. Nahraďte veškeré poškozené dřevo novým materiálem.
  3. Identifikujte problém. Hledejte trhliny a praskliny ve stávajícím střešním tmelu, protože ty jsou častou příčinou zatékání do střechy.
  4. Vyčistěte oblast, kterou chcete tmelit. Ujistěte se, že je suchá, bez uvolněných částic, asfaltu, dehtu, barvy, vosku, rzi apod. Spáry musí být čisté, zbavené prachu a mastnoty. K odstranění starého střešního tmelu použijte žiletku a acetonový sprej. Používejte rukavice, abyste si chránili ruce.
  5. Aplikace. Odřízněte vršek kartuše Pattex Bitumenový střešní tmel nad závitem a našroubujte trysku na kartuši. Špičku trysky je nutno seříznout podle šířky spáry nebo spoje. Zasuňte kartuši do aplikační pistole. Tmel nanášejte do spár rovnoměrně. Zvláštní pozornost je třeba věnovat adhezi v rozích. Minimální šířka spáry je 5 mm, maximální 30 mm. Minimální hloubka spáry jsou 2 mm. Doporučená hloubka pro spáry o šířce 6 až 12 mm je 6 mm. Maximální hloubka je 12 mm a minimální 6 mm. Pro spáry hlubší než 12 mm vyplňte přebytečné místo těsnicím profilem. Nakonec tmel vyhlaďte pomocí dřívka nebo vyhlazovací špachtle.

Výběr nejlepšího střešního tmelu pro váš projekt

Výběr správného střešního tmelu je velmi důležitý. Vyberte si střešní tmel, který dokáže odolávat drsným povětrnostním podmínkám. Déšť, led a sluneční záření mohou způsobit spoušť na vnějších střešních spojích a površích. Navíc se konstrukce v průběhu času posouvají a ohýbají, což znamená, že je důležité mít střešní tmel, který dokáže totéž. Pattex Bitumenový střešní tmel je speciálně vyvinutý tak, aby se ohýbal a pohyboval spolu se střechou, takže se neroztrhá ani nepopraská. Obstojí i v náročných povětrnostních podmínkách a poskytuje dlouhodobou ochranu. Díky tomu je ideálním střešním tmelem pro náročné venkovní projekty.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat