Skip to Content
7 minut čtení
Domov? Tam, kde je krb!

Výběr a používání kamnářských tmelů

Výběr a používání kamnářských tmelů

Kamnářské tmely jsou vhodné k opravě a utěsnění prasklin, spár a spojů v typických cihlových komínech a krbech. Můžete je použít i k utěsnění betonových krbů. Protože jsou vystaveny spalujícímu žáru, musí krbové tmely odolávat extrémním teplotám. Přečtěte si více o těchto speciálních žáruvzdorných tmelech.

V tomto článku

Jak vybrat správný kamnářský tmel

Kamnářský tmel, který si vyberete, musí mít schopnost přilnout k materiálům, ze kterých je postavený váš krb a jeho okolí. To znamená, že pokud např. utěsňujete spáru mezi betonovým krbem a cihlovou zdí, potřebujete kamnářský tmel, který přilne k oběma materiálům. Když chcete utěsňovat spáru nebo prasklinu mezi vyzděnou částí krbu a železnou obrubou, budete potřebovat žáruvzdorný tmel na kov. 

Požadované materiály

Váš kamnářský tmel musí být schopen odolávat velmi vysokým teplotám. U mnoha kamnářských tmelů jsou uvedeny maximální teploty, kterým mohou být při používání vystavovány. Obvykle je to +1200 °C až +1500 °C. Tepelná odolnost daného kamnářského tmelu je užitečné vodítko. Jednoduché pravidlo: čím vyšší teplotu tmel snese, tím spíše bude pro váš projekt vhodný.

Kromě barvy – k dostání jsou nejčastěji kamnářský tmel černý, kamnářský tmel šedý a kamnářský tmel bílý – je dobré zohlednit také dobu vytvrzování kamnářského tmelu. Počítejte s tím, že úplná doba vytvrzení se nejspíš bude pohybovat okolo 24 hodin, a to v závislosti na teplotě a tloušťce spáry.

Pokud chcete tmelit materiály s rozdílnou tepelnou roztažností, budete potřebovat kamnářský tmel pružný (někdy se používá i označení plastický nebo elastický), který si po vytvrdnutí zachovává tvarovou stabilitu i při vysokých teplotách. 

Ačkoli se v tomto textu zaměřujeme na kamnářské tmely, je dobré zmínit, že existují také výrobky pro vytváření vnějších těsnění kolem komínů, jako je například Pattex Bitumenový střešní tmel. Pro tmelení spojů vystavených vysokým teplotám, jako jsou trouby, topení, motory, klimatizace, pece a komínové konstrukce můžete využít také Pattex Tepelně odolný tmel, který snese teplotu +260 °C (krátkodobě až +315 °C). 

Tip odborníka

Použití kamnářského tmelu

Tyto pokyny slouží jako obecný návod, protože aplikační postupy se u jednotlivých výrobků liší. Vždy si přečtěte pokyny výrobce, kde najdete více informací o době vytvrzování žáruvzdorného tmelu, teplotě, při které je tmel vhodné nanášet, a další důležité informace.

  • Připravte si vše potřebné. Budete potřebovat aplikační pistoli a stěrku, nůž, tmel a vodu. Dbejte také na bezpečnost: pro větší ochranu si vezměte rukavice a ochranné brýle. 
  • Připravte povrchy. Ty musí být čisté (zbavené prachu, mastnoty a dalších nečistot) a suché. Později však může být nutné spáry navlhčit. Některé kamnářské tmely jsou silně alkalické –okolí je proto třeba zakrýt a chránit si ruce a oči. Vždy se podívejte do návodu k použití konkrétního výrobku a povrchy připravte podle daných instrukcí.
  • Naneste kamnářský tmel. Kartuši s tmelem vložte do aplikační pistole a seřízněte aplikační špičku na požadovanou šířku otvoru. Pokud je to uvedeno v informacích o výrobku, spáry mírně navlhčete. Poté do nich rovnoměrně nanášejte žáruvzdorný tmel. V případě potřeby ihned vyrovnejte či setřete kamnářský tmel navlhčenou plastovou stěrkou.
  • Čištění. Zbytky nevytvrzeného tmelu ihned omyjte vodou. Vytvrzený kamnářský tmel musíte odstranit mechanicky – odřízněte ho například ostrým nožem.
  • Nechte tmel vytvrdnout. Doba vytvrzení je vždy uvedena v návodu k použití daného výrobku.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat