Skip to Content
7 minut čtení
Co okap chtěl? Klempířský tmel!

Klempířský tmel: Snadný způsob, jak opravit prasklé okapy

Klempířský tmel: Snadný způsob, jak opravit prasklé okapy

Až už rekonstruujete, opravujete nebo „jenom“ zkrášlujete okolí svého domu, klempířský tmel vám bude při těchto aktivitách užitečným pomocníkem. Podívejte se na typy klempířských tmelů na okapy a naučte se, jak je využívat co nejefektivněji.

V tomto článku

Klempířský tmel na okapy: Kdy se pustit do opravy okapů

Existuje několik náznaků, že vaše okapy potřebují opravit klempířským tmelem na okapy. Většinou jsou známky poškození okapů jasně viditelné – tady jsou ty nejčastější:

 • Okapy vykazují známky praskání nebo rozštěpení podél švů;
 • okapy klesají nebo se odtahují od zdí domu;
 • v blízkosti základů se hromadí voda;
 • z okapů se odlupuje barva nebo na nich jsou skvrny od rzi;
 • okapy jeví známky poškození vodou nebo přetékají během deště.
Požadované materiály

Tip odborníka

Jak aplikovat klempířský tmel na okapy?

Voda, listí a nečistoty mohou vašim okapům způsobit problémy. Když k tomu dojde, nejlepší je přesně identifikovat problém, připravit si nástroje a lepidlo a pustit se do práce. Abyste měli jistotu, že tuto práci nebudete muset opakovat, postupujte takto:

 1. Předtím, než použijete klempířský tmel, odstraňte z okapu veškeré listí a bláto, které by mohly způsobit ucpání svodu.
 2. Odstraňte všechny nýty spojující švy žlabu.
 3. Odstraňte starý tmel a ujistěte se, že jsou okapy v místě, kde budete nanášet tmel, čisté a suché.
 4. Připravte si aplikační pistoli a naneste klempířský tmel na příslušný šev.
 5. Přitiskněte konce žlabů nebo švy k sobě a popřípadě přidejte výztuhy. Tmel obvykle vytvrdne do 24 hodin.

Jak vybrat nejlepší klempířský tmel či silikon?

Poškození unikající vodou, zvláště ze zatékající střechy, dělá vrásky na čele majitelům mnohých domů. Voda může proniknout do podlah v interiéru a způsobit vznik plísní v domě i kolem něj. Abyste tomu zabránili, zvolte Pattex bitumenový střešní tmel – prémiový klempířský tmel, který udrží vaši střechu i okapy ve skvělém stavu. Tady je stručný návod na to, jak jej použít:

 1. Spáry musí být čisté, suché a zbavené prachu a mastnoty.
 2. Odřízněte vršek kartuše nad závitem a našroubujte trysku na kartuši. Špičku trysky seřízněte podle šířky spáry/spoje.
 3. Zasuňte kartuši do aplikační pistole.
 4. Klempířský tmel nanášejte do spár rovnoměrně.
 5. Vyhlaďte povrch tmelu dřívkem nebo vyhlazovací špachtlí.

Nejste si jistí, jak bude tento klempířský tmel fungovat na specifických materiálech? Žádný strach! Pattex bitumenový střešní tmel skvěle přilne k drtivé většině stavebních materiálů – k asfaltovým lepenkám, cihlám, betonu, olovu, zinku, dlaždicím, izolačním panelům i některým plastům. Navíc jde o tixotropní hmotu, což znamená, že nestéká a můžete ji snadno aplikovat i na svislé povrchy. 

Pokud potřebujete zabránit vnikání vody do vašeho domu, doporučujeme vám Pattex univerzální silikon. Má vynikající přilnavost k většině neporézních povrchů, a kromě toho je tento klempířský silikon odolný vůči vodě, ozónu, UV záření a plísním. Nesmršťuje se, nepraská a po vytvrzení zůstává trvale elastický – ideální pro použití v interiéru i exteriéru.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat