Skip to Content
10 minut čtení
Úžasné renovace s těsnícími tmely

Tmely: Vše, co potřebujete vědět

Tmely: Vše, co potřebujete vědětTmely: Vše, co potřebujete vědět

Právě jste se přestěhovali a chcete starou kuchyň dostat do formy? Je pravděpodobné, že se vám bude hodit obyčejný tmel. Pomůže vám vyhnout se tomu, aby se váš domov změnil ve stavební zónu. Ušetří vám také peníze, protože s vhodným tmelem si s opravami poradíte sami. Zjistěte, jak tmel snadno aplikovat a profesionálně tak zrenovovat svůj domov.

V tomto článku

Tmely: K čemu všemu je můžete použít?

Tmely se používají ve stavebnictví a jejich hlavním účelem je působit jako bariéra – proti průvanu a vlhkosti, zvukovému znečištění i prachu. Používají se také k vyrovnávání pohybů mezi jednotlivými stavebními prvky, jako jsou vany, sprchy a obklady nebo okenní rámy a fasádní prvky. V závislosti na typu projektu, na kterém pracujete, máte k dispozici řadu tmelů, které splní vaše specifické požadavky.

Nejprve je třeba určit, zda se jedná o práci v interiéru nebo exteriéru, zda budete spojovat dva povrchy, nebo zda budete pouze vyplňovat mezery. Podle toho si vyberte buď těsnicí tmel, nebo lepicí tmel s příslušnými vlastnostmi.

Požadované materiály

Tmelení

Tmely a silikony se používají k utěsnění spojů a spár mezi dvěma povrchy, aby se eliminovaly úniky vzduchu, prachu, vlhkosti a k ochraně před škůdci. Jejich pružná přilnavost a ochranné vlastnosti jsou ideální pro renovaci prostor, jako jsou kuchyně a koupelny. S tmelem Pattex RE-NEW Opravný silikon můžete jednoduše opravit stávající silikon, který časem zežloutl a popraskal. Tento tmel na bázi silikonu je nejlepší volbou pro dosažení profesionálního vzhledu, a to za méně než 10 minut.

Lepení

Lepicí tmely se obecně používají pro aplikace, které vyžadují silnou přilnavost mezi povrchy. Bývají méně pružné než těsnicí tmely a obvykle se hodí pro projekty s minimálním vystavením vodě nebo vlhkosti. S univerzální lepidlem a tmelem Pattex One For All Universal však můžete dosáhnout špičkových výsledků při téměř jakémkoli typu práce.

Pattex One For All Universal má unikátní složení FlexTec® a poskytuje pružný spoj i vysokou konečnou pevnost spoje (50 kg/cm²). Tento lepicí tmel je určený k lepení a tmelení v interiéru i exteriéru a dobře se pojí s většinou savých i nesavých materiálů, jako jsou cihla, keramika, beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky, sádrokarton, překližka, přírodní kámen (tloušťka min. 10 mm), MDF, dřevo, kov, plasty, polystyren, sklo atd. Má také dobré těsnicí vlastnosti, tlumí vibrace a zvuky a po vytvrzení je přetíratelný a brousitelný.

Tip odborníka

Tipy pro tmelení a postup při aplikaci

Při renovacích obytných prostor se velmi často používá tmel na praskliny ve zdi. Obecně je tmelení poměrně snadné. Doporučujeme však vždy dodržovat pokyny výrobce, abyste pokaždé dosáhli nejlepších výsledků. Než se pustíte do práce, musíte si vybrat vhodný tmel, připravit potřebné nářadí a zajistit, aby povrchy, které budete tmelit, byly čisté – bez prachu, vlhkosti, plísně. To je však jen začátek. Přečtěte si návody, jak postupovat při práci s různými povrchy.

Jak opravit těsnění kolem vany s Pattexem RE-NEW Opravný silikon:

Už vás nebaví se dívat na zažloutlé, nevzhledné, staré spáry, ale nechce se vám do složitých oprav? RE-NEW je nejjednodušší způsob, jak je obnovit! Jednoduše naneste nový tmel přes starý silikon. Díky vylepšenému aplikátoru a snadno stlačitelnému obalu můžete ideálně ovládat tok tmelu, a tak bude výsledná spára čistá a hladká. 

 1. Příprava. Zajistěte, aby povrchy byly čisté a suché. Před nanesením tmelů a silikonů vždy použijte sprej proti plísni na stávající silikon ve spáře.
 2. Příprava okolí spáry. Odejměte víčko a umístěte aplikátor na spáry pod úhlem, aby hrany aplikátoru byly v plném kontaktu s oběma stranami spáry. Papírovou páskou oblepte okolí spáry, abyste zabránili znečištění kolem ní.
 3. Aplikace. Jemně zmáčkněte tubu a pomalu ji tlačte vpřed, přičemž dbejte na to, aby tryska byla stále pod stejným úhlem.
 4. Udržujte čistotu. Pravidelně odstraňujte přebytečný produkt z trysky během aplikace k zajištění hladkého výsledku.
 5. Nejste spokojeni s prvním pokusem? Jednoduše setřete nový tmel vlhkým hadříkem a začněte znovu.
 6. Po šesti hodinách schnutí bude vaše vana připravena k použití.

Jak nanášet tmel na podlahové lišty, okna a další prvky:

 1. Připravte si povrchy. Odstraňte veškeré nečistoty (mastnotu, prach, sníh nebo vodu).
 2. Odřízněte aplikační špičku kartuše s tmelem pod úhlem 45 stupňů na přibližně 1 cm (nebo podle šířky spáry) a nasaďte kartuši do aplikační pistole.
 3. Vyzkoušejte přilnavost: Naneste tmel na malý úsek povrchu nebo spáry, abyste zjistili, zda potřebujete podkladový nátěr. Pokud nový tmel nedrží, pravděpodobně potřebujete podkladový nátěr.
 4. Naneste tmel. Před případným natíráním počkejte jednu hodinu.
 5. Tmel nechte vytvrdnout 24 až 72 hodin.

Na co si dát pozor při používání tmelů?

Abyste vždy dosáhli těch nejlepších výsledků, je třeba při práci s těsnicími tmely dávat pozor na několik věcí:

 • Nezapomeňte seříznout aplikační špičku na velikost vhodnou pro daný projekt. Některé práce vyžadují jemnější špičku než jiné.
 • Klíčové je mít pevnou ruku a vyvíjet stálý tlak. Tím zajistíte rovnoměrné vyplnění. 
 • Pozor na velikost spár. Pokud hloubka přesahuje 12 mm, budete pravděpodobně muset přidat těsnicí profil, abyste vyplnili přebytečný prostor. Nepřidávejte další tmel, abyste tento prostor vyplnili!
 • Všimněte si doby vytvrzení. U tmelů Pattex jsou naštěstí jak doby vytvrzení, tak doby před případným nátěrem krátké. 
 • Po nanesení tmelu použijte vyhlazovač tmelu a spáru vyhlaďte.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat