Skip to Content
9 minut čtení

Lepidlo na sklo: Nejlepší produkty

Lepidlo na sklo: Nejlepší produkty

Pojďte se s námi podívat, jak vybrat to nejlepší lepidlo na sklo, se kterým opravíte každou prasklinku. Sklo je materiál, který se nepodobá žádnému jinému: má mnohostranné využití, je krásné a dostatečně pevné, aby vydrželo po celé generace. Ale je křehké, a i když jste opatrní, může popraskat nebo se rozbít. Se správným lepidlem ho naštěstí můžete jednoduše opravit.

V tomto článku

Vlastnosti lepidel na sklo

Oprava rozbitého skla nemusí být vždy jednoduchá. Vypořádat se s hladkými povrchy a ostrými hranami může být frustrující. Slepení poškozeného zpětného zrcátka nebo prasklé sklenice na víno je někdy těžší, než se na první pohled zdá. Pokud nemáte správné nástroje, může oprava křehkých skleněných předmětů skončit nezdarem.

Požadované materiály

Většina běžných lepidel, která najdete doma nebo v dílně, není určena pro práci se sklem. Pro lepení skleněných povrchů budete potřebovat lepidlo určené k lepení skla. Lepidla na sklo mají ideální vlastnosti pro lepení skla – často se jedná o transparentní lepidla na sklo (aby byla zachována průhlednost skla). Tzv. UV lepidla na sklo, jsou navíc velmi odolná vůči ultrafialovému záření a neztrácejí naprostou transparentnost, ani když jsou dlouhodobě vystavena slunci.

K sobě poskládané úlomky rozbitého skleněného talířku pod svíčku.

Před lepením skla si poskládejte úlomky a vyzkoušejte, zda správně lícují

Lepidla na sklo se rovněž neroztahují ani nesmršťují jako běžná lepidla, a proto nemohou rozbít sklo, se kterým jsou spojena. Lepidla na sklo a kov lze použít k opravám rozbitého nádobí, starožitností, zrcadel, spotřebičů a nespočtu dalších věcí.

Tip odborníka

Výběr nejlepšího lepidla na sklo

Na trhu je mnoho průhledných lepidel na sklo s různými složeními, vlastnostmi a možnostmi použití. Výběrem správného lepidla na sklo si ušetříte starosti a vaše skleněné cennosti budou díky němu vypadat zase jako nové.

Zatímco běžná domácí super lepidla mohou dobře fungovat pro lepení dřeva, kovu nebo jiných běžných povrchů, jejich použití pro opravu skla se ne vždy doporučuje. Tato lepidla mohou posloužit jako dočasná oprava, ale často mají nízkou odolnost vůči vlhkosti a ultrafialovému záření. Při použití na sklo se mohou při čištění nebo běžném používání rozpadat. Pro opravy skla hledejte specializovaná lepidla na sklo.

Pro většinu běžných oprav skla můžete použít například univerzální lepidlo Pattex 100%. Je vhodné pro všechny typy čirého, barevného, barveného i tónovaného skla a lepit s ním můžete také hliník, beton, ocel, nerezovou ocel, obklady a dlažbu, keramiku a další materiály. Lepidlo Pattex 100% je flexibilní, tepluvzdorné (krátkodobě -50 °C až +80 °C), transparentní a odolné proti UV záření. Lepidlo je také odolné vůči vodě a lze jej mýt v myčce nádobí, takže slepené předměty můžete bezstarostné používat. Podívejte se, na co všechno můžete Pattex 100% použít.

You need to accept cookies to play this video

Příprava na opravu pomocí lepidla na sklo

Několik jednoduchých preventivních kroků může rozhodnout o úspěchu celé akce. Díky důkladné přípravě také můžete předejít dalšímu poškození. Nejlepší způsob, jak při lepení skla dosáhnout výsledků, které přetrvají roky, je plánovat dopředu.

  • Vyberte si správné nástroje. Spolu s pečlivě vybraným lepidlem na sklo budete potřebovat mýdlo a vodu na čištění všech povrchů. Pokud potřebujte vyhladit skleněnou drť, mějte po ruce ocelovou vlnu. Pro odstranění přebytečného lepidla se vám bude hodit žiletka.
  • Lepené povrchy udržujte v čistotě. Začněte s čistým, suchým povrchem, na kterém nebude žádná mastnota (olej, vosk), nečistoty, barva ani žádné zbytky mýdla. Jakékoliv nečistoty, dokonce i otisky prstů, mohou zabránit pevnému spojení.
Na stole jsou různé výrobky z barevného skla. Některé z nich mají odlomené části.

Univerzální lepidlo Pattex 100% je vhodné jak na lepení skla čirého, tak barevného i tónovaného.

  • Ujistěte se, že vše sedí. Prohlédněte si spojované díly a vyzkoušejte, zda správně lícují. Ujistěte se, že povrchy k sobě těsně a bez mezer přiléhají. Odstraňte všechny přebytečné úlomky nebo částečky skla, které by mohly zabránit dokonalému spoji. Pokud mezi skleněnými díly máte mezery, zvolte lepidlo na sklo vhodné i pro vyplnění mezer.
  • Při práci dbejte na bezpečnost. Pracujte v dobře větraném prostoru. Při lepení skla používejte latexové nebo nitrilové rukavice (nikoliv PVC, nylonové nebo bavlněné). Místa na pokožce vystavená působení lepidla na sklo okamžitě a důkladně omyjte.

Lepidlo na sklo v akci: oprava rozbitého skla

Jednoduché opravy v domácnosti jsou snadné, pokud víte, co děláte. Postupujte krok za krokem a používejte spolehlivé lepidlo, například Pattex 100%.

  1. Připravte povrchy. Před lepením musí být čisté, suché, zbavené prachu a mastnoty.
  2. Naneste lepidlo na sklo. Na nesavých podkladech, jako je sklo, nanášejte tenkou vrstvu lepidla na jednu lepenou plochu. Použijte pouze takové množství lepidla, abyste po přitisknutí obou povrchů k sobě zakryli lepenou plochu.
  3. Ihned po aplikaci lepidla zafixujte lepené povrchy alespoň na 30 minut za rovnoměrného tlaku na celou lepenou plochu.
  4. Lepidlo dosahuje konečné pevnosti po cca 24 hodinách.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat