8 minut čtení
Ať kůže drží pohromadě

Lepidlo na kůži: co o něm vědět a jak jej správně použít

Lepidlo na kůži: co o něm vědět a jak jej správně použít

Pokud každodenně používáte kožené věci, může se vám hodit mít po ruce lepidlo na kůži. Vaše oblíbené kožené věci jsou totiž náchylné k poškození. Máte-li nepěknou trhlinu na kožené bundě nebo díry v kožených sedadlech auta, čtěte dál a zjistěte, jak na opravy kožených materiálů.

V tomto článku

Lepidlo na kůži: co o něm potřebujete vědět

Kůže je dlouhodobě mimořádně oblíbeným materiálem pro výrobu oblečení, obuvi, nábytku či sportovních potřeb – je měkká, odolná vůči povětrnostním vlivům a má jedinečný vzhled. Jelikož se vyrábí ze zvířecí kůže, vyžaduje zvláštní péči, aby se prodloužila její životnost. Ať jste jakkoli opatrní, na vašich kožených materiálech se přece jen mohou vyskytnout řezy, drobná či větší roztržení a jiná poškození. To jsou přesně ty situace, kdy na scénu přichází lepidlo na kůži.

Kůže je prodyšná, měkká, a tvarově se přizpůsobuje. K lepení kůže a její opravě proto budete potřebovat speciální lepidlo na kůži, které je pružné a zaručuje trvanlivost slepených spojů. Například běžné bílé lepidlo či lepidlo na dřevo se s kůží špatně pojí a materiál může dokonce poškodit. Sáhněte tedy po specializovaných lepidlech na kůži a koženku.

Požadované materiály

 

Tip odborníka

Lepidlo na boty: lepidlo na kůži jako flexibilní řešení

Abyste udrželi kožené věci v co nejlepším stavu, používejte lepidla, která jsou voděodolná, rychleschnoucí a flexibilní – lepidla na kůži a koženku. V případě kožených materiálů je nejdůležitější, abyste zvolili takové lepidlo, které dokáže vytvořit trvalé spojení, například Pattex Repair Special kůže.

Lepidlo na koženou obuv je všestranné lepidlo na kůži, které můžete využít při spojování, zpevňování a opravě kůže, vinylu, plátna, textilií, pěny, vyztuženého polyesteru a různých druhů pryže. Je určeno pro pevné spoje, které budou vystaveny neustálému ohýbání. Po zaschnutí lepidlo zůstává průhledné a odolává vibracím, nárazům, vlhkosti i extrémním teplotám.

Jak krok za krokem opravit materiály pomocí lepidla na kůži

Lepení kůže a kožených předmětů či doplňků (obuv, bundy a další) je jednoduché, ale vyžaduje správnou přípravu, aplikaci a následné očištění. Postupujte podle těchto kroků a vytvořte pomocí lepidla na kůži silné spoje, díky nimž budou vaše kožené věci či nábytek zase vypadat skvěle.

  1. Lepený materiál musí být suchý, bez mastnoty a prachu. Pro zvýšení přilnavosti můžete povrchy obrousit.
  2. Aplikujte lepidlo rovnoměrně na oba povrchy, které mají být spojeny (zejména na okrajích) pomocí zubové Pattex špachtle nebo štětce s krátkými štětinami.
  3. Před lepením částí nechte odpařit rozpouštědla. Doba odpařování je cca 5–10 minut při normální pokojové teplotě (18–25 °C).

Lepidlo na kůži a koženku: rychlý návod k použití

I když jsou kůže a koženka navenek podobné materiály a nezřídka je těžké je rozeznat pouhým okem, platí, že pro lepení koženky je vhodné jiné lepidlo než to, které je vysloveně na lepení kůže. Pokud potřebujete opravit předmět z koženky, zvolte např. Pattex Chemoprén Transparent. Jde o transparentní lepidlo na kůži a koženku, které vytváří neviditelný lepený spoj, odolný vůči vodě, rozpouštědlům a kyselinám. Kromě kůže a koženky toto lepidlo lepí a pevně spojuje širokou škálu materiálů: kov, gumu, korek, plst, textil, měkčené PVC, ABS, pěnové materiály, dřevo a další. 

A jak toto lepidlo na koženku použít? Podívejte se:

  1. Lepený materiál musí být čistý, suchý a zbavený prachu a mastnoty. Můžete i dodatečně zdrsnit plochy a zvýšit tak pevnost spoje.
  2. Lepidlo nanášejte v tenké vrstvě na obě plochy. Vrstvu lepidla nechte odvětrat cca 10–15 min., pak oba lepené díly přiložte k sobě a pevně stlačte.
  3. Pro pevnost spoje je rozhodují síla stlačení, ne doba trvaní tlaku. Konečnou pevnost dosáhnete po 24 hodinách.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat