Skip to Content
6 minut čtení
Stačí stisknout trysku spreje!

Lepidlo ve spreji: Vše, co potřebujete vědět

Muž aplikuje lepidlo ve spreji na kartonovou desku podloženou krycím papírem.

Potřebujete něco jednoduše, rychle a bez starostí přilepit? Vyberte se lepidlo ve spreji. Usnadní vám opravy, ať už pracujete s kovem, plastem, látkou, dřevem nebo téměř jakýmkoli běžným materiálem v domácnosti. Pomůžeme vám vybrat to nejlepší lepidlo ve spreji pro váš projekt. Postupujte podle našeho jednoduchého průvodce krok za krokem.

V tomto článku

Co je lepidlo ve spreji?

Lepidlo ve spreji je lepidlo nanášené na povrch z tlakové nádoby. Lepidlo se nanáší ve formě mlhy, která snadno vytváří souvislou vrstvu. Existuje mnoho typů lepidel ve spreji, které vyhovují všem druhům potřeb. S lepidlem ve spreji je lepení rychlé a jednoduché. Je dobrou volbou pro všemožné kutilské práce, pro opravy nábytku, oblečení, dekorací i na školní projekty.

Požadované materiály
Muž stříká lepidlo ve spreji na modrou textilní záplatu, kterou má podloženou papírem.
S lepidlem ve spreji můžete snadno lepit také textilní materiály

Tip odborníka

K čemu se používají lepidla ve spreji?

Lepidla ve spreji jsou ideální pro širokou škálu aplikací. Běžně se používají mimo jiné pro řemeslné a umělecké projekty, pro opravy nábytku a spotřebičů i opravy kůže nebo látek. I když může být lepidlo pojmenováno např.: lepidlo ve spreji na textil, lepidlo ve spreji na čalounění, lepidlo ve spreji na stropnice nebo lepidlo ve spreji na papír, obvykle má mnohem širší možnosti využití. 

Při použití některých lepidel ve spreji můžete po aplikaci lepený předmět polohovat, což umožňuje jeho přesné umístění. Zkontrolujte pokyny výrobce a zjistěte, zda mezi taková lepidla patří i to vaše. Většina sprejů zasychá bezbarvě a neprosvítá, takže vzniká neviditelný spoj, který neovlivní původní vzhled materiálu.

Lepidla ve spreji lze použít k lepení dřeva, kovu, PE fólií, látky, kartonu, kůže, korku, skla, fólie, gumy a mnoha plastů. Některá lepidla ve spreji se nedoporučují vystavovat vysokým teplotám nebo vlhkosti, proto se před použitím seznamte s návodem ke konkrétnímu výrobku.

Typy lepidel ve spreji

K dostání jsou lepidla ve spreji s různou adhezivní silou. Vyberte si takovou úroveň přilnavosti, která bude ideální pro váš projekt.

Muž drží v ruce papírový ubrousek, kterým se chystá očistit trysku lepidla.
Po použití lepidla ve spreji trysku sprejové hlavice očistěte hadříkem nebo papírovým ubrouskem

Pro dekorační práce a lepení kdekoli v domácnosti bude skvělou volbou např. lepidlo Pattex Power Spray Permanent. Má nastavitelnou intenzitu spreje, je odolné vůči vlhkosti, vodě a dočasně i benzinu. Poskytuje rychlé přichycení s velkou finální pevností. Po zaschnutí je transparentní až světle béžové (v závislosti na síle nástřiku). 

Pattex Power Spray Permanent lze také bez obav použít i jako čalounické lepidlo ve spreji, vhodné na porézní i neporézní materiály. Využít ho můžete také pro lepení textilu, polyetherových/polyesterových pěn, izolačních materiálů, kůže, imitací kůže, plsti, lepenky, kovů, dřeva či korku. Je vynikající na lepení PE fólií pro izolace, koberců a u čalounických prací. Toto lepidlo na textil ve spreji však není vhodné pro lepení expandovaného polystyrenu, PE, PP a měkčeného PVC.

Jak aplikovat lepidlo ve spreji?

Používání lepidla ve spreji je snadné, stačí postupovat podle následujících kroků a rychle a kvalitně slepíte, co potřebujete. Podíváme se, jak lepit konkrétně s Pattex Power Spray Permanent, ale obdobný postup můžete použít i u ostatních lepidel ve spreji – vždy se však nejdřív podívejte na návod k danému výrobku.

  1. Před použitím nádobu důkladně protřepejte. Nezapomeňte, že lepené povrchy musí být čisté, suché a zbavené mastnoty ať už jde o lepidlo na textil ve spreji, lepidlo ve spreji na stropnici, nebo obecně o lepidlo ve spreji.
  2. Nastavte intenzitu sprejového paprsku otočením sprejové hlavice do požadovaného nastavení. Lepidlo ve spreji držte 15 až 20 cm od povrchu lepeného materiálu a sprej aplikujte na obě strany.
  3. Nechte lepidlo zaschnout asi po dobu 10 minut (v závislosti na materiálu, tloušťce nánosu lepidla a pracovních podmínkách). Příliš dlouhá, nebo naopak příliš krátká prodleva, může ovlivnit výsledek lepení.
  4. Vytvořte spoj, když je nanesená vrstva lepidla ve spreji ještě lepkavá. Připojte k sobě lepené části (pozdější úprava již není možná) a stlačte je pevně k sobě. Konečnou pevnost spoje určuje lisovací tlak.
  5. Při lepení styrenové pěny aplikujte lepidlo v odvětrávaných prostorech a před vytvořením lepeného spoje čekejte 10 až 15 minut. 

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat