Skip to Content
7 minut čtení
Odstraňte lepidlo ze skla

Žádné škrábance: Jak odstranit lepidlo ze skla

Na stole stojí sklenice a porcelánový hrnek s částečně odstraněnými štítky s EAN kódy.

Vědět, jak odstranit lepidlo ze skla, se vždy hodí – nežádoucí zbytky lepidla se můžou přilepit na skleněné povrchy a vytvořit nevzhledné a lepkavé skvrny. My vám teď ukážeme, čím odstranit lepidlo ze skla, a věřte, že jde o celkem běžné věci, které nejspíš máte doma.

V tomto článku

Jak odstranit lepidlo ze skla a z pokožky?

Občas se stane, že si při lepení nebo i samotném odstraňování lepidla ze skla, zalepíte také ruce. V tom případě máte vícero možností, jak s lepidlem na prstech zatočit. Jednou z těch nejjistějších bude použít Pattex Odstraňovač lepidla. Zde je rychlý návod, jak na to:

 1. Aplikujte gelový odstraňovač na postiženou oblast.
 2. Nechte působit několik minut do změknutí lepidla.
 3. Postupně a opatrně loupejte lepidlo a nechte přípravek několik minut penetrovat. Nakonec odstraňte veškeré lepidlo.
 4. Po odstranění lepidla omyjte pečlivě postiženou oblast mýdlem a vodou. Neprodlužujte kontakt rozpouštědla s pokožkou.
Požadované materiály
Žena se do mísy s horkou vodou a saponátem chystá ponořit sklenici, na které je nalepený štítek.
První možností pro odstranění lepidla ze skla je použití horké vody a hadříku

Odstranění lepidla ze skla si vyžaduje správné prostředky a metody, ať už se jedná o super lepidlo, štítky, nálepky nebo zbytky pásky. Zde jsou některé z ověřených způsobů, jak sundat lepidlo ze skla.

Tip odborníka

Odstranění lepidla ze skla – vlhké lepidlo

Odstranění vlhkého lepidla ze skleněných povrchů může být složité. Stačí jedno unáhlené setření a výsledkem bude lepkavá skvrna, která zohyzdí vaše okno, stůl nebo jiné skleněné povrchy. Nespěchejte, přečtěte si těchto pár důležitých bodů a vše půjde hladce!

 • Konkrétní lepidlo. Některá běžná bílá lepidla se odstraňují horkou vodou. Odolnější lepidla, jako je Pattex 100% Gel, však vyžadují trochu více úsilí. Klíčem k tomu, jak odstranit lepidlo ze skla, je znát typ lepidla, které chcete odstranit.
 • Načasování. To, jak dlouho po lepení začnete lepidlo odstraňovat, je mimořádně důležité. Po úplném zatuhnutí lepidla je odstranění lepidla ze skla mnohem těžší. Pokud je to možné, začněte lepidlo odstraňovat, dokud je ještě čerstvé – tak dokážete odstranit většinu lepicího materiálu dříve, než ztvrdne.
 • Voda a žínka. Vaším prvním krokem by mělo být použití horké vody a jednorázového hadříku nebo žínky – ty totiž nepoškodí skleněné povrchy. Drhněte sklo, dokud lepidlo nezmizí, opakujte podle potřeby. Možná budete muset hadřík na několik minut přitisknout k lepidlu, aby nejprve změklo.
 • Led. Pokud teplo nefunguje, zkuste opačný přístup – chlad. Pro odstranění lepidla ze skla k němu přitiskněte kostku ledu. Jakmile lepidlo zamrzne, opatrně ho seškrábněte nožem s jemným ostřím.
 • Rozpouštědla. Alkohol, odstraňovač laku na nehty, ocet nebo benzin do zapalovače – to vše vám může pomoct odstranit lepidlo ze sklenic nebo jiného skla (v případě, že horká voda ani led nefungovaly). Naneste některé z rozpouštědel pomocí hadříku, a poté lepidlo postupně setřete.

Odstranění zaschlého lepidla ze skla

S lepidlem, které je již zaschlé, se budete muset popasovat trochu víc. Lze ale použít podobné metody jako u vlhkého lepidla. Podívejte se na to, jak odstranit lepidlo ze sklenic a dalších předmětů.

 • Rozpouštědla. Opět. Alkohol, benzin do zapalovače nebo odlakovač na nehty. Tato rozpouštědla dokážou dělat zázraky při odstraňování zbytků lepidla ze skla. Důležité ale je, abyste je nanášeli střídmě – koncentrovaná dávka bude totiž fungovat lépe, než všude stříkat nebo nalít velké množství rozpouštědla.
 • Ředidlo. Pokud se ptáte, čím odstranit lepidlo ze skla, jednou z odpovědí je i ředidlo. To pronikne do lepidla a umožní vám jej uvolnit ze skla. Nastříkejte jej, nechte zapracovat do lepidla a poté opatrně vydrhněte hadříkem.
 • Bílý ocet. Každý kutil či hospodyňka ví, že ocet je nezbytným pomocníkem v domácnosti. Hodí se při žehlení, praní a také vám pomůže odstranit lepidlo ze skla. Pro odstranění zbytků lepidla na skle postačí, když ocet nejdřív vetřete do lepidla a poté sklo vyleštíte hadříkem.
 • Komerční odmašťovací prostředky. Produkty určené k čištění motorového oleje a mastnoty obecně vám také mohou pomoct k odstranění lepidla ze skla – poradí si se zbytky lepicí pásky, papírových štítků i lepidla.
Žena nehtem seškrábává štítek s EAN kódem nalepený na béžovém keramického hrnečku.
Odstranit lepidlo ze skla se vám někdy podaří také prostým seškrábnutím

Lze lepidlo ze skla i seškrábnout?

Když pro odstranění lepidla ze skla selžou všechny doposud uvedené tyto metody, zkuste to klasicky – ručně. I při seškrabávání lepidla ze skla je však potřebné dodržovat několik zásad.

 • Odolná lepidla seškrábněte. Jednoduše seškrábněte zbytky ze skla pomocí plastové škrabky, žiletky či nože. Jak odstranit lepidlo ze skla pomocí těchto nástrojů? Především používejte plynulý pohyb a zvlášť dávejte pozor na to, abyste do skla neudělali vrypy.
 • Zkuste to i s rozpouštědlem. Jak odstranit lepidlo ze sklenic pomocí rozpouštědla? Lepidlo nejprve rozpouštědlem oslabte a až poté jej seškrábněte nástrojem, jak je uvedeno výše. Použijte nástroj, který je pevný a pod tlakem nepraskne.
 • Ocelová vlna. Namočte ocelovou brusnou vlnu do mýdlové vody a otřete lepidlo. Použijte silný tlak, ale dávejte pozor, abyste nepoškrábali rám, který obepíná sklo.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat