Skip to Content
9 minut čtení
Pracujte s kovem jednoduše

Lepidlo na kov: vše, co potřebujete vědět

Muž smirkovým papírem zdrsňuje k lepení určený povrch černě lakované konstrukce.

Kov je všude kolem nás. I proto má lepidlo na kov široké uplatnění. Běžně se používá při konstrukci velkých strojů, domácích spotřebičů i třeba dekorativních předmětů. Pro většinu každodenních situací a jednoduchých projektů je nejlepším řešením lepidlo kov na kov nebo lepidlo na kov a plast.

Každý, kdo pracuje s kovem – od obráběčů kovů a mechaniků až po klenotníky a domácí kutily – ví, že práce s lepidlem na kov si vyžaduje kvalitní přípravu. Na rozdíl od papíru, dřeva a jiných porézních materiálů mají kovy relativně vysokou hustotu a jejich hladké povrchy odolají většině domácích lepidel. To má za následek slabé spoje a možná poškození předmětů. Ale nejlepší lepidlo na kov si s nimi hravě poradí!

V tomto článku

Typy lepidla na kov

Lepidla na kovy spadají do tří kategorií: epoxidová, polyuretanová a super lepidla. Nejlepší lepidlo na kov bude ve vašem konkrétním případě to, které vytvoří nejpevnější spoje pro uchycení specifických materiálů.

Požadované materiály
Muž za použití špachtle nanáší lepidlo ze směšovací misky na kovovou konstrukci.
Do směšovací misky vytlačte požadované množství lepidla na kov, důkladně jej promíchejte špachtlí a pak nanášejte

Epoxidová lepidla charakterizuje jejich vysoká konečná pevnost. I proto je často používají třeba tesaři. V domácím prostředí se zase tyto lepidla na kov uplatňují v kreativních pracích, jako například výroba bižuterie a drobných dekorací. Nesmíme zapomenout ani přímo na práci s kovem – zábradlí, nohy nábytku či kliky dveří. Epoxidy se dodávají v různých typech s různými vlastnostmi: flexibilní nebo tuhé, průhledné nebo neprůhledné, rychle nebo pomalu tuhnoucí. Ve většině případů se jedná o vysokoteplotní lepidlo na kov odolné chemikáliím.

Pokud jde o epoxidy, nejlepší lepidlo na kov je Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5 min, které je tvořeno dvěma složkami bez těkavých rozpouštědel. Uděláte s ním trvanlivý, vysoce pevný spoj, který vytvrzuje už do 5 minut. Toto lepidlo na kovy vám pomůže s opravou předmětů nejen z kovu, ale i ze dřeva, skla, keramiky, kamene, betonu a většiny plastů.

Tip odborníka

Vysokopevnostní lepidla na kov: polyuretany a super lepidla

Polyuretany se běžně používají také na lepení kovu. Jsou odolné vůči vodě i UV záření a rychle tuhnou, aniž by byly křehké. Po vytvrzení je lze brousit, barvit a natírat. Díky tomu se skvěle hodí pro mnoho prací v domácnosti, včetně oprav podlahových krytin nebo truhlářských výrobků, jako jsou skříně nebo stoly.

Muž brusným blokem zdrsňuje k lepení určený povrch černě lakovaného kovového stojanu.
Lepení kovových materiálů není složité, ale musíte použít správné lepidlo na kov a povrchy před lepením správně připravit

Super lepidla jsou vysoce výkonná průmyslová, extra silná lepidla na kov a další materiály – tkaniny, dřevo či plasty. Uplatňují se u oprav automoto dílů, dekorací, menších spotřebičů a mnoha dalších předmětů.

Pokud mezi kovy a dalšími materiály potřebujete vynikající spoj, který odolá i velkému zatížení, použijte extra silné, vysokopevnostní lepidlo na kov Pattex Fix Extreme Total. Díky extrémní počáteční přilnavosti až 350 kg/m² okamžitě drží. Navíc je odolné vůči povětrnostním vlivům i UV záření. 

Precizní práce s pattex 100% gel

Chystáte se nanášet lepidlo na kov ve svislé poloze? To může být obtížné. Abyste si tento způsob lepení kovů zjednodušili, zvolte Pattex 100% Gel – bude se vám s ním bude pracovat snáze, protože díky gelové konzistenci nestéká.

Jak použít speciální lepidlo na kov: návod krok za krokem

Lepení kovových materiálů není složité, ale samozřejmě musíte použít správné lepidlo na kov. Takovým lepidlem je například Pattex Tekutý Kov, se kterým slepíte kov, ocel, hliník i další materiály. Toto lepidlo můžete navíc použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Důležité ovšem je, abyste dodržovali následující kroky:

  1. Příprava podkladu. Lepené spoje musí mít čistý kovový povrch, tzn. musí být zbaveny nečistot, rzi, olejů, mastnoty, zoxidovaných a eloxovaných vrstev atd. K čištění použijte aceton nebo technický benzín. Povrchy je třeba těsně před lepením zdrsnit nebo zbrousit. Vrstvy laku obruste.
  2. Odřízněte hrot stříkačky. Vytlačte krytku ze středu pístu. Tlačením na píst vytlačte do směšovací misky požadované množství lepidla na kov a důkladně jej promíchejte špachtlí.
  3. Naneste lepidlo na kov v tenké vrstvě na obě strany lepených dílů. Díly přitiskněte k sobě, popřípadě je zafixujte svěrkou nebo lepicí páskou. Vytvrzení urychlíte zvýšením teploty na 70 °C. Při teplotách nižších než 15 °C se doba tvrdnutí prodlužuje.
  4. Po použití očistěte hrot stříkačky. Stříkačku ihned uzavřete krytkou (ze středu pístu). Přebytečnou lepicí hmotu odstraňte ostrým předmětem.
  5. Odstraňte zbytky lepicí hmoty. Po vytvrdnutí zbytky snadno odstraníte i ze směšovací misky. Přebytečnou lepicí hmotu pak můžete jednoduše odříznout ostrým předmětem. Pokud se jedná o velmi silně namáhané spoje, nechte lepené díly 4 hodiny zafixované – lepidlo na kov poté dosáhne své konečné pevnosti. Úpravy lepených spojů jsou možné pouze během doby zpracování – cca 4 minuty.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat