Skip to Content
6 minut čtení
První pomoc? Lepidlo na polypropylen!

Lepidlo na polypropylen: všestranné kutilské super lepidlo

Lepidlo na polypropylen: všestranné kutilské super lepidlo

Rozbitý kytarový stojan? Odpadávající materiál z vaší oblíbené židle? S lepidlem na polypropylen můžete obtížně lepitelné materiály opět dát dohromady. Možností použití je nespočet!

V tomto článku

Lepidla na polypropylen: proč jsou nejlepší volbou pro vaši práci?

Každá domácnost je plná předmětů a materiálů, které se používáním opotřebovávají. Je velmi možné, že na opravu většiny těchto předmětů bude vhodnou volbou lepidlo na PP neboli polypropylen.

Lepidlo na PP lepí obtížně lepitelné plasty, jako jsou polyethylen, polypropylen a PTFE/Teflon®. Používá se k opravám figurek, bižuterie, fotoaparátů, hraček, kovových částí automobilů, stěračů, gumových těsnění apod. Mezi předměty vyrobené z polypropylenu patří například láhve, úložné boxy, kbelíky a vědra.

Tip odborníka

Tipy pro aplikaci polypropylen lepidla

Aplikace lepidla na polypropylen je poměrně jednoduchá, pro optimální výsledky stačí postupovat podle následujících kroků:

  1. Pro složitější konstrukce doporučujeme vybrat lepidlo s delší manipulační dobou. Jednotlivé manipulační doby naleznete u konkrétních lepidel.
  2. Každý povrch musí být hladký a rovný. Lepidlo se nanáší na čisté, suché podklady, které jsou prosté nátěru, oxidových povlaků, olejů, prachu a všech dalších povrchových nečistot. Chcete-li odstranit nerovnosti, zrnitost nebo jiná poškození, můžete nerovný povrch vyleštit jemným smirkovým papírem. Pomocí izopropylalkoholu setřete všechny zbývající zbytky. 
  3. Připravte si lepidlo na polypropylen, včetně aplikační špičky a potřebných nástrojů. Při odměřování a míchání postupujte podle informací výrobce pro použití a dle jeho doporučení.
  4. Příprava dvousložkového lepidla před aplikací. Pokud je lepidlo je dodáváno v dvoukartuši, vložte ji do vytlačovací pistole. Pootočením a tahem sejměte uzávěr a vytlačte cca 1 cm obou složek lepidla. Poté nasaďte statickou mixovací špičku. Tato špička zaručuje správné promíchání obou složek lepidla. Vytlačte cca 2 – 3 cm lepidla ze statické mixovací špičky. Tím je lepidlo připraveno k aplikaci.
    Doporučujeme mít dostatečný počet mixovacích špiček, protože je nelze použít opakovaně.
  5. Nanášení dvousložkového lepidla. Manipulační doby se pro konkrétní lepidla se liší. Po překročení manipulační doby již nelze mixovací špičku použít, proto dbejte na plánování lepení a eliminujte prostoje. Pro lepší manipulaci s díly a fixaci doporučujeme použít fixační pásku.
  6. Po nanesení lepidla je nutné lepené povrchy k sobě přiložit, než uplyne doba zpracovatelnosti lepidla. Ta se liší v závislosti na typu použitého lepidla. Pokud použité lepidlo nevytvrzuje během několika sekund, bude nutné slepené povrchy upevnit nebo sevřít po dobu určenou výrobcem. 
  7. Po dokončení lepení lepidlo ihned uzavřete. Díky tomu ho budete moct můžete použít opakovaně. Lepidlo skladujte na vhodném místě dle informací pro konkrétní lepidlo.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat