7 minut čtení
Nejlepší lepidla na plasty

Lepidlo na plasty: Vše, co potřebujete vědět

Lepidlo na plasty: Vše, co potřebujete vědět

Vysokopevnostní lepidlo na plasty? Voděodolné lepidlo na plasty? Lepidlo na tvrdé plasty či lepidlo na měkčené PVC? Stačí si vybrat! Správným lepidlem můžete opravit jakýkoliv plast. Pomůžeme vám najít ideální řešení pro váš projekt.

V tomto článku

Co je lepidlo na plasty?

Plast se používá všude. Vyrábějí se z něj součásti hraček i vesmírných lodí. Díky svému jedinečně pružnému a odolnému složení je plast hojně využívaný. A také způsobuje problémy při opravách, protože mnoho lepidel není schopno se s plastem správně spojit. Než se pustíte do lepení plastů, musíte najít to správné lepidlo pro konkrétní druh plastu, ze kterého je daný předmět vyroben. 

Požadované materiály

Druhy plastů

V komerčních aplikacích se používá mnoho různých typů plastů, z nichž každý má své specifické vlastnosti. Znalost těchto typů pomáhá rozhodnout, které lepidlo na plasty je pro danou práci nejvhodnější. Nejjednodušší způsob, jak identifikovat typ plastu, je jeho označení, které je součástí recyklačního symbolu. 

  • Plasty označené číslem „1“ nebo „PET“ jsou polyethylentereftaláty. Používají se pro výrobu vláken a tzv. PET lahví.
  • Vysokohustotní polyetylén (mikroten) se označuje „2“ a „HDPE“. HDPE se široce využívá, například pro výrobu varných sáčků, víček PET lahví, kojeneckých lahví, potrubí, obalů atd. 
  • Nízkohustotní polyetylén (hovorově igelit) se značí „4“ a „LDPE“. Nejčastěji se využívá k výrobě plastových fólií a igelitových tašek, ale vyrábějí se z něj třeba také umělohmotné koše a přepravky či skluzavky na dětská hřiště.
  • Polypropylén se označuje „5“ a zkratkou „PP“. Díky své nízké hustotě, a tedy i hmotnosti se často používá pro výrobu lan a provazů. Pro svou pevnost, chemickou odolnost a voděodolnost je součástí mnoha spotřebních výrobků, hraček či sportovních potřeb.
  • Plasty označené číslem „6“ nebo „PS“ jsou polystyreny. Ty se typicky používají pro jednoduché předměty, jako jsou např. jednorázové příbory, plastové misky nebo módní tašky.
  • Ostatní plasty se označují číslem „7“ a písmenem „O“.

Nejlepší lepidla na plasty

Plasty najdete v mnoha předmětech, které v domácnosti používáte. Boty, hračky, nádoby, dekorace, nábytek atd. Pro lepení plastů hledejte lepidla speciálně vyvinutá pro použití na tyto materiály. 

Výborným lepidlem na ABS plast je Pattex Repair Special Plasty. Je ideální na lepení tvrzených i měkkých plastů a jejich kombinací s různými dalšími materiály, například s gumou, kůží, keramikou, dřevem, kovem, textilem apod. Pattex Repair Special Plasty je rovněž ideální lepidlo na měkčené PVC, tvrzené PVC, zmiňovaný kopolymer ABS, plexiskla, polykarbonát apod. Nedoporučuje se však k lepení PP, PE a polystyrénu. Jedná se o voděodolné lepidlo na plast, které vytváří dlouhodobě pevný spoj a svou transparentnost si zachovává i při vystavování slunečnímu záření. 

Dalším vynikajícím lepidlem na univerzální kontaktní lepení různých – savých i nesavých

– materiálů, jako jsou např. plasty, dřevo, guma, kůže, plech, sklo, korek, karton apod., je Pattex Chemoprén Univerzál. Toto lepidlo však není vhodné pro lepení extrudovaného polystyrénu, syntetické kůže, měkčeného PVC, PE a PP.

Vyplňování mezer: Lepidlo na plasty

Některé opravy vyžadují vyšší stupeň pevnosti. Pro lepení materiálů, jako jsou plasty, tvrzené PVC, polystyren, ale také dřevo, kov, sklo, lakované povrchy, cihla, keramika, beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky či sádrokarton můžete využít lepidlo na plast a kov Pattex One For All Universal nebo jiné z mnoha montážních lepidel Pattex.

Pattex One For All Universal je vysokopevnostní lepidlo na plast a další materiály na polymerové bázi, které vytváří pružný spoj s vysokou konečnou pevností. Dají se s ním vyplňovat spáry a skvěle odolává stárnutí. Toto lepidlo na plasty je vhodné pro interiér i exteriér a po vytvrzení je přetíratelné a brousitelné. Nedoporučuje se však používat na PE, PP a měkčené PVC.

Dalším skvělým lepidlem na lepení plastů, kterým můžete lepit a opravovat tvrzené PVC, ABS, metakrylát, melamin, badelit, polyuretan, polystyren, polykarbonát nebo polyamid a také řadu dalších materiálů, je Pattex Repair Epoxy Universal. Toto univerzální dvousložkové epoxidové lepidlo bez rozpouštědel je transparentní, odolné proti vodě, oleji i běžným rozpouštědlům. Při vytvrzování se nesmršťuje ani nerozpíná a po vytvrzení ho můžete přetírat, brousit, vrtat či jinak mechanicky opracovat. Není však vhodné k lepení PP, PE a měkčeného PVC.

Obecné tipy pro lepení plastů

Lepení plastů nemusí být složité. Zde je několik tipů, které vám usnadní práci.

  • Vyčistěte plastový povrch. Povrch musí být čistý, suchý a zbavený prachu a mastnoty. Nedotýkejte se plastu holýma rukama, abyste ho nezamastili.
  • Povrch obruste. Při lepení hladkých materiálů, jako je kov či plasty, dodatečným zdrsněním ploch zvýšíte pevnost spoje. Použijte např. brusný papír o zrnitosti 120 až 200. 
  • Plánujte a buďte precizní. Před prací si pečlivě přečtěte návod k použití daného lepidla a práci si naplánujte. Pro přesné nanášení lepidla na plast si např. připravte malý štětec.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat