Skip to Content
7 minut čtení
Lepení plastů zvládnete levou zadní!

Tipy na nejlepší epoxid na plasty

Tipy na nejlepší epoxid na plasty

Potřebujete opravit plastové předměty a přemýšlíte, které epoxidové lepidlo na plast pořídit? Ukážeme vám přehled nejlepších možností! Vysvětlíme vám základy lepení, tipy a triky a představíme vám některé z nejsilnějších dvousložkových epoxidových lepidel na plast.

V tomto článku

Co je epoxidové lepidlo na plast?

Epoxid na plasty je dvousložkové epoxidové lepidlo, vyrobené z epoxidového polymeru a tvrdidla. Po smíchání těchto složek vytváří mimořádně odolný spoj a je rovněž vhodné pro vyplňování mezer. Zároveň se při vystavení různým teplotám nesmršťuje a také dokáže odolat velké zátěži. Po vytvrzení ho můžete manuálně opracovávat (vrtat, brousit apod.).

Epoxidy na plasty jsou k dispozici s různými složeními, které jsou určené pro nejrozličnější povrchy lepených předmětů. Stejně jako u každého jiného produktu je důležité, abyste si před výběrem přečetli informace od výrobce – návod na lepení s dvousložkovým epoxidovým lepidlem na plast se totiž může lišit v závislosti na konkrétních materiálech.

Požadované materiály

Tip odborníka

Jak aplikovat dvousložkové epoxidové lepidlo na plast?

  1. Lepené povrchy musí být suché, čisté a zbavené mastnoty. Pokud je to možné, před použitím epoxidového lepidla na plasty lepené povrchy zdrsněte.
  2. Vyndejte z obalu uzavírací ochranný kryt. Stříkačku s dvousložkovým epoxidovým lepidlem na plast držte tak, aby tryska směřovala nahoru. Odlomte bezpečnostní uzávěr na špičce stříkačky.
  3. Nasaďte a zašroubujte směšovač až na doraz.
  4. Při stlačení stříkačky se obě složky ve směšovači důkladně promíchají.
  5. Naneste lepidlo na jeden z lepených povrchů. Obě lepené plochy k sobě pevně přitiskněte. Přebytečné lepidlo ihned odstraňte pomocí čistého lihu.
  6. Po aplikaci odšroubujte směšovač – dříve než epoxid na plasty uvnitř vytvrdne. Špičku stříkačky otřete hadříkem. Nasaďte ochranný kryt. Stříkačku skladujte v původním obalu.

Jak vybrat vhodný epoxid na plasty?

Podobně jako u jiných materiálů i u oprav plastů je důležité vědět, s jakým typem plastu pracujete. Jde o to, že ne každý epoxid na plasty je vhodný pro všechny typy plastů. Ale když znáte druh a vlastnosti plastu, který chcete lepit (může se jednat např. o PVC, PP, PE, PET, PS), jednoduše si vyberete z široké nabídky epoxidových lepidel na plasty. Na každém dvousložkovém epoxidovém lepidle na plasty je uvedeno, na které konkrétní typy plastů je vhodné jej použít.

Důležitý pro vás bude i čas, za který spoj získá svoji konečnou pevnost. Tato doba se také liší napříč epoxidovými lepidly na plast – předtím, než si vyberete konkrétní produkt, se proto ujistěte, že vám daný čas vyhovuje. (Informace najdete pokaždé v návodu k použití konkrétního epoxidu na plasty.)

Existují jiná než epoxidová lepidla na plasty?

Kromě zmiňovaných lepidel můžete využít také např. Pattex Repair Special Plasty. Toto lepidlo na plasty odolává vodě, otřesům i teplotám do +70° C. Je vhodné pro lepení tvrzených i měkčených plastů a jejich kombinací.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat