Skip to Content
7 minut čtení
Pro pevné dřevěné spoje!

Lepidlo na dřevo: tesařské práce bez hřebíků či vrutů

Truhlář má vedle sebe poskládané již nařezané díly překližky, které bude lepit.

Výběr správného lepidla na dřevo vám pomůže vytvořit pevné a trvalé spoje. Ne všechna rychleschnoucí lepidla na dřevo jsou však vhodná pro všechny typy prací a oprav. Zjistěte, jak si vybrat to nejlepší lepidlo na dřevo lepidlo a správně ho použít.

V tomto článku

Lepidlo na dřevo: základy

Truhlářské lepidlo je důležitou součástí mnoha projektů, ve kterých pracujete se dřevem. Ale určit nejlepší lepidlo na dřevo pro váš konkrétní úkol není vždy snadné. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste se rozhodli, čím lepit dřevo ve vašem konkrétním případě.

Polyvinylacetátové (PVA) lepidlo je nejběžnějším typem lepidla na dřevo. Tento typ zahrnuje typická bílá a žlutá lepidla nebo to, co běžně označujeme jako „tesařské lepidlo“. Lze jej použít v mnoha situacích, ale nebude vhodné pro všechny projekty.

Požadované materiály
Muž nanáší lepidlo na spoje dvou dílů překližky, které se chystá slepit.
Pokud lepíte tvrdé dřevo, nanášejte lepidlo na dřevo oboustranně

Tmel na dřevo je speciální jednosložkový parketový tmel na bázi polyakrylátu, který zabraňuje průniku vody. Pokud váháte, jaké lepidlo na dřevo použít třeba pro lepení dřevěných parket, hodí se vám právě Pattex Parket Tmel.

Epoxidy se obvykle dodávají ve dvou samostatných složkách: tužidlo a pryskyřice. Dnes ale již existuje řada lepidel, ve kterých se tyto složky smíchají automaticky. Vytvoří se tak chemická vazba, která je po vytvrzení voděodolná a vyplňuje mezery. Některé epoxidy se vytvrzují pomalu, ale jsou to jedny z nejsilnějších lepidel na dřevo. Pokud hledáte epoxid, který se snadno nanáší, vyzkoušejte třeba Pattex Repair Epoxy Universal nebo jeden z mnoha epoxidů Pattex pro každý typ projektu.

Polyuretanová lepidla jsou druhem lepidla, které je aktivováno vlhkostí a které při zasychání vytváří pěnu a mění se tak na velmi pružné lepidlo.

Pro většinu projektů s dřevem, bude vhodnou volbou Pattex Wood Standard, které zůstává po vytvrzení transparentní.

Podívejte se na toto video, ve kterém se dozvíte, jak pomocí lepidla na dřevo lepit tvrdé dřevo.

You need to accept cookies to play this video

Tip odborníka

Jak fungují lepidla d3 a d2?

Odolnost vůči vodě a vlhkosti lepidel na dřevo se označuje stupnicí od D1 (pro použití v suchém interiéru) až po D4 (voděodolné lepidlo na dřevo pro použití v exteriérech). Tato stupnice je stanovena normou EN 204 a díky označení jednotlivých lepidel můžete přesně učit, které lepidlo na dřevo se hodí pro váš projekt. My si teď řekneme víc o nejpoužívanějších lepidlech na dřevo – o lepidle D3 a lepidle D2.

Lepidlo na dřevo d3

Pro začátek, voděodolné lepidlo D3 si poradí i ve vlhkém prostředí. Můžete ho tedy použít např. při lepení kuchyňského, koupelnového i zahradního nábytku.

Lepidlo D3 obvykle schne několik hodin – předtím, než začnete slepené předměty používat, počkejte do úplného vytvrzení spoje. Dobrým příkladem lepidla na dřevo D3 je vodovzdorné disperzní lepidlo Pattex Wood Super 3, které je vhodné pro všechny typy dřeva a příbuzných materiálů, které jsou vystaveny vyšší vlhkosti nebo krátkodobému působení vody. Vyznačuje se vysokou pevností a odolností proti vysokým teplotám.

Pattex Wood Super můžete použít na montážní a konstrukční lepení v interiéru i exteriéru (např. okenních a dveřních rámů a křídel), velkoplošné lepení, lepení spárovek (např. kuchyňské pracovní desky) a na všechny druhy lepení ve vnitřních prostorách se silným klimatickým kolísáním a vlhkostním zatížením.

Lepidlo na dřevo d2

Lepidlo D2 je určené pro lepení dřeva v interiéru. Pro rychlé lepení dřeva můžete vyzkoušet třeba lepidlo Pattex Wood Express, které již po 5 minutách vytváří pevný spoj.

Toto rychleschnoucí lepidlo na dřevo je navíc po vytvrzení transparentní, nezpůsobuje zabarvení dřeva a je vhodné na konstrukční lepení kolíkových a čepových spojů, pera a drážky, k lepení spárovek (masivní dřevo) i velkoplošných materiálů. 

Jaké je nejlepší lepidlo na dřevotřísku?

Při běžných opravách v domácnosti i menších konstrukčních pracích se vám může hodit lepidlo na dřevotřísku. Doporučujeme vám Pattex Fix Decor – nejen proto, že jako rychleschnoucí lepidlo na dřevo se skvěle hodí třeba právě na dřevotřísku, ale i proto, že s ním jednoduše slepíte různé další lehké materiály a dekorační doplňky v interiéru. Díky balení v kartuši, kterou jednoduše vložíte do výtlačné pistole, se s tímto lepidlem navíc jednoduše pracuje.

Muž svorkami fixuje lepené překližkové díly. Dotahuje svorku, aby spoj měl dostatečnou pevnost.
Po nanesení lepidla na dřevo k sobě lepené díly přiložte a stáhněte je svorkami

Jak používat lepidlo na dřevo

Pokud vyberete správná lepidla a budete postupovat správně, může být efektivní lepení dřeva hračkou. Podívejme se například, jak postupovat při práci s lepdilem Pattex Wood Super 3:

  1. Před lepením se ujistěte, že povrchy jsou čisté, suché a zbavené prachu a mastnoty. Lepené díly do sebe musí přesně zapadat.
  2. Lepidlo na dřevo nanášejte jednostranně v tenké vrstvě. Použijte štětec, plastovou stěrku, váleček na lepidlo nebo strojové zařízení na nanášení lepidla. Při lepení tvrdého dřeva nanášejte lepidlo oboustranně.
  3. Nevystavujte dlouhému odvětrání – lepidlo musí být při lepení ještě mokré.
  4. Stlačte obě části k sobě a stáhněte svorkami nebo zatižte těžkým předmětem a nechte zalisované alespoň po dobu 20 minut.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat