10 minut čtení
Jak na epoxidové lepidlo

Epoxidové lepidlo: Vše důležité o dvousložkovém lepidle

Epoxidové lepidlo: Vše důležité o dvousložkovém lepidle

Ať už pracujete se skleněnými vlákny, cementy, kovy nebo plasty, epoxidové lepidlo je perfektní volbou pro extra pevné spojení. Naučte se správně používat epoxy lepidlo, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

V tomto článku

Co je epoxidové lepidlo a kde všude ho lze využít?

Epoxid (nebo takzvané epoxy lepidlo) je dvousložkové epoxidové lepidlo, které vzniká smícháním epoxidové pryskyřice a tvrdidla. Tyto dvě látky jsou uloženy v oddělených komorách a při lepení se smíchají. Dříve bylo potřeba složky manuálně míchat, ale dnes se již často epoxidová lepidla dodávají ve speciálních baleních, ve kterých se pryskyřice a tvrdidlo smíchají automaticky.

Po smíchání obou složek začíná doba zpracovatelnosti. V tomto časovém úseku můžete ještě s lepenými díly manipulovat. Doba zpracovatelnosti se může pohybovat od několika minut do několika hodin v závislosti na použitém epoxidovém dvousložkovém lepidle. Po uplynutí této doby potřebuje lepidlo obvykle několik hodin k dosažení své maximální pevnosti.

Epoxy lepidlo je vysoce univerzální a extrémně pevné, což z něj dělá ideálního pomocníka pro kutilské projekty. Je také vhodné na vyplňování spár, a proto je skvěle využitelné například při rekonstrukcích. Epoxid lze navíc brousit, vrtat a natírat. Díky tomu mají epoxidová lepidla mnohem širší možnosti použití než standardní lepidla.

Požadované materiály

Tip odborníka

Epoxidové lepidlo na kov

Použití epoxidového lepidla pro lepení kovu je šikovnou alternativou ke svařování či pájení. Silným epoxy lepidlem na kov je Pattex Tekutý kov. Toto dvousložkové epoxidové lepidlo je určeno jak do interiérů, tak do exteriérů. Hodí se k lepení kovů, oceli, hliníku a mnoha dalších materiálů. Tento produkt můžete také v klidu použít, pokud hledáte epoxidové lepidlo na keramiku. Tady je několik rad pro lepení kovu epoxidovým lepidlem:

  • Lepené spoje musí mít čistě kovový povrch – musí být zbaveny nečistot, rzi, olejů, mastnoty či zoxidovaných vrstev atd.
  • Těsně před použitím epoxy lepidla na kov je třeba povrchy zdrsnit nebo zbrousit
  • K čištění použijte aceton nebo technický benzín

Dvousložkové epoxidové lepidlo na dřevo

Pro práci s dřevem, speciálně pokud potřebujete velmi pevné spoje, se hodí univerzální epoxidové lepidlo, například Pattex Repair Epoxy Universal. Toto mimořádně odolné lepidlo je nejenom voděodolné, ale nemá problém ani s odoláváním olejům, rozpouštědlům, a dokonce i teplotám od −30 °C až do +150 °C. I když jsme se v úvodu textu věnovali epoxidovým lepidlům, které není potřeba míchat, právě toto lepidlo se dodává ve dvou oddělených tubách a obě složky si musíte sami smíchat v poměru 1:1. Dosáhnete toho vytlačením dvou stejně dlouhých proužků hmoty na rovný povrch.

Epoxidová lepidla na beton a mramor

Pokud máte na zahradních schůdcích praskliny, můžete je snadno opravit správným epoxy lepidlem. Při výběru dvousložkového epoxidového lepidla mějte na paměti složitost konkrétních oprav, která s sebou nese speciální požadavky. Ať už jde o kámen, beton nebo mramor, na opravy těchto a podobných materiálů vám doporučujeme Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5 Min. Díky statickému směšovači je smíchání obou složek precizní a aplikace velmi snadná a rychlá. Myslete ale na to, že toto epoxidové dvousložkové lepidlo vytvrzuje již do 5 minut – mějte proto jasno v tom, jak chcete jednotlivé kusy materiálu umístit.

Epoxidové lepidlo na plasty

Plasty se kolem nás nacházejí ve všech tvarech a velikostech – od zahradních židlí až po autodíly. Používáme je každý den v každé domácnosti. Není proto překvapením, že občas potřebují opravit. K tomu se hodí mít po ruce epoxy lepidlo, které je speciálně vytvořeno pro lepení a opravy plastových povrchů.

Praskla vám PVC trubka pod umyvadlem? Zlomila se dvířka na oblíbeném autíčku vašich nezbedníků? Pokud si potřebujete efektivně poradit v podobných případech, spolehněte se na dvousložkové epoxidové lepidlo Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 Min. Jako většina epoxy lepidel, se i toto epoxidové lepidlo dodává ve statickém směšovači, se kterým probíhá smíchání pryskyřice a tvrdidla automaticky a přesně. Díky tomu je aplikace velmi jednoduchá a rychlá.

Dvousložkové lepidlo na keramiku

Epoxidové lepidlo na keramiku je šikovným pomocníkem při opravách dekoračních předmětů, ale i kuchyňských potřeb, nádobí apod. Ani v případě Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5 Min se nemusíte obtěžovat s mícháním jednotlivých složek. Toto dvousložkové lepidlo na keramiku se dodává v praktickém balení se směšovačem, takže stačí postupovat dle návodu a snadno slepíte své oblíbené předměty.

Jak odstranit epoxy lepidlo

A na závěr pár praktických rad ohledně odstraňovaní dvousložkových epoxidových lepidel z opravovaných materiálů:

  • Odstranění vytvrzeného epoxy lepidla: Pokud vaše epoxidové lepidlo zaschlo a ztvrdlo, budete muset použít poměrně agresivní metodu. Ředidlo na barvy, denaturovaný líh nebo odstraňovač lepidla pomohou epoxy lepidlo změkčit. Stačí namočit hadřík do rozpouštědla a otřít lepidlo, které chcete odstranit. Vyhněte se kontaktu s pokožkou a pracujte ve větraném prostoru.
  • Odstranění nevytvrzeného epoxidového lepidla: Nevytvrzené epoxy lepidlo je měkčí, a proto se odstraňuje snáze než vytvrzený epoxid. Postačí vám aceton – jednoduše naneste chemikálii na hadřík a místo třete, dokud lepidlo nepovolí.
  • Odstranění epoxidového lepidla z pokožky: Pokud se vám epoxy lepidlo dostane na kůži, odstraňte jej co nejrychleji. Zkuste nejdřív použít ocet – navlhčete vatový tampon a třete oblast, dokud lepidlo nezměkne. Vyzkoušet můžete i odlakovač s acetonem.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat