Skip to Content
5 minut čtení
Zaklepejte to na dřevo

Tmel na dřevo: Odpověď na všechny vaše otázky týkající se dřeva

Dřevo je přírodní materiál, který vyžaduje zvláštní péči. Zjistěte, proč dobrý tmel na dřevo vyřeší problémy spojené s dřevěnými projekty. Pomůže vám k tomu náš průvodce.

V tomto článku

K čemu se používá dřevěný tmel?

Interiérové tmely na dřevo i tmely na dřevo pro venkovní použití vám pomohou vyplnit mezery nebo praskliny ve dřevě. Vznik prasklin a mezer je přirozený – dřevo při instalaci ne vždy sedí v jedné rovině a časem se opotřebovává. Ve většině případů je na mezery ideální použít výplňový tmel na dřevo. Vytvoříte tak bezpečnou a pevnou strukturu.

Požadované materiály

Tip odborníka

Jak efektivně používat tmel na dřevo?

Pokud chcete, aby strukturální integrita vašich dřevěných konstrukcí vydržela po mnoho let, musíte začít výběrem (a následně použitím) správného tmelu na dřevo. Dobrý výplňový tmel na dřevo může výrazně pomoci k tomu, aby vaše dřevěná konstrukce byla bezpečná a zároveň vizuálně přitažlivá.

Než začnete. Před použitím tmelu na dřevotřísku či dřevo se ujistěte, že jste shromáždili všechny materiály potřebné pro následující práci. Také byste měli zkontrolovat, zda jsou oblasti, které budete utěsňovat, zbaveny nečistot.

Bezpečnostní opatření. Vždy pracujte za bezpečných podmínek. Při použití tmelu na dřevo pokaždé noste rukavice, abyste měli ruce chráněné. Po dokončení si je pak důkladně umyjte.

Uklízení. Po dokončení práce s tmelem na dřevo, uskladněte zbylý tmel podle pokynů výrobce. Veškeré nástroje, které přišly do kontaktu s tmelem, očistěte mýdlem a teplou vodou, aby byly připravené pro další použití.

Najděte nejlepší tmel na dřevo pro své projekty

To, který tmel na dřevo je pro danou práci nejvhodnější, závisí na několika faktorech. Když potřebujete sladit barvu, zvažte přetíratelný tmel na dřevo, nebo si vyberte tmel s vhodnou barvou. Např. Pattex Parket tmel je k dostání v 7 barvách dřeva. Můžete ho použít nejen na dřevěné parkety, ale i laminátové podlahy, obložení stěn a dřevěné konstrukce s malou rozpínavostí. Slouží k vyplňování spár mezi jednotlivými parketami, k utěsnění spár v oblasti přechodů (např. mezi lištoua stěnou) a dveřních stupňů (např. mezi zárubní a prahem). Pokud jde o venkovní projekt, budete potřebovat tmel na dřevo pro venkovní použití.

Lepení dřeva může být obtížné kvůli nepravidelným velikostem, tvarům a liniím. Pokud jde o lepení dřeva a příbuzných materiálů, které jsou vystaveny vyšší vlhkosti nebo krátkodobému působení vody, zvolte Pattex Wood Super 3. Toto vodovzdorné disperzní lepidlo je vhodné pro interiér i exteriér a po vytvrzení zůstává transparentní.

Jak postupovat při tmelení

Různé tmely mohou mít jemné odlišnosti v použití, proto je důležité, abyste si před použitím jakéhokoli tmelu na dřevo přečetli instrukce od výrobce, a při práci se podle nich řídili. My se podíváme, jak postupovat při tmelení s Pattex Parket tmelem:

  1. Lepené povrchy musí být suché, nosné, zbavené prachu a mastnoty. U hlubokých mezer nad 10 mm je nutné použít vhodný podkladový plnící materiál (např. šňůru z pěnové hmoty).
  2. Kartuši seřízněte nad závitem, našroubujte plastovou trysku a seřízněte ji na odpovídající velikost mezery. Potom kartuši vložte do pistole a rovnoměrně tmel vstřikujte do mezery. 
  3. Pokud jde o vodnatý produkt, je třeba brát ohled na úbytek, tj. mezera se nesmí plnit do roviny, ale těsnicí hmota musí přečnívat. 
  4. Těsnicí tmel je možné v mokrém stavu (cca do 15 minut) vyhladit špachtlí navlhčenou ve vodě. Po uplynutí doby vytvrzení, nejdříve po 24 hodinách, je možné mezeru brousit. Přitom dbejte na to, abyste vynaložili jen velmi malý brusný tlak.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat