8 minut čtení
Na stěnu, ale bez vrtání

Žádná díra ve zdi: jak pověsit obraz bez vrtání

Žádná díra ve zdi: jak pověsit obraz bez vrtání

Naučte se, jak pověsit obraz bez vrtání, a usnadněte si život. Krásné obrazy či fotky na stěnách zvládnete i bez nevzhledných děr. Stačí, když budete postupovat dle rad v tomto průvodci.

V tomto článku

Opravdu lze přidělat fotky na zeď bez vrtání?

To, co dělá váš domov útulným a příjemným, jsou nezřídka umělecká díla nebo zarámované rodinné fotografie. Kromě toho, že dekorace zkrášlí bílé (či jiné) zdi, dodají vašemu domovu nebo i kanceláři duši a celkový prostor dokážou více personalizovat. Když budete věšet obrazy bez vrtání do stěn, ušetříte si práci i čas. 

Pojďme se podívat na to, jak připevnit obraz na stěnu bez vrtání. Umělecká díla totiž vypadají na zdech skvěle, ale když je zavěšujete na šrouby v hmoždinkách a po čase se rozhodnete obrazy přesunout, budete mít na očích nevzhledné díry. Když ale zvolíte věšení obrazů bez vrtání, tato starost vám odpadá. A navíc zdi vůbec nepoškodíte!

Požadované materiály

Zkuste použít třeba oboustrannou lepicí pásku Pattex Fix páska 80 kg. Hodí se také, když nemáte a nechcete shánět nástroje potřebné k tradičnímu zavěšování obrazů (vrtačku, hmoždinky nebo hřebíky, kladivo atd.). S Pattex Fix páskou můžete jednoduše pověsit obraz bez rámu i s rámem.

Tip odborníka

Zavěšení obrazu bez vrtání – na sádrokarton

Jak se tedy vyhnout vrtání nebo použití kladiva a hřebíků? Jedním z produktů, který vám pomůže obejít se bez jakéhokoli nářadí, jsou oboustranné lepicí proužky – jejich výhodou je, že vaše stěny budou vypadat skvěle nejen, když na ně přilepíte obrazy či fotky, ale také poté, co se rozhodnete dekorace přesunout na jiné místo. Pattex lepicí proužky umožňují přemístitelné montážní lepení předmětů až do 2 kg. Jsou skvělé pro instalaci lehčích předmětů na vnitřní nebo venkovní zdi vašeho domova – například pro připevnění kuchyňských či koupelnových doplňků, dekoračních předmětů, ozdobných lišt nebo třeba domovních čísel.

Bez ohledu na to, jaký typ produktu si vyberete, přečtěte si pokyny k jeho použití, abyste se ujistili, že dokáže přilnout k materiálům, které používáte, a že je schopný udržet hmotnost předmětů, které chcete připevnit na zeď.

Věšení obrazů bez vrtání do cihlové zdi

Dřevo a sádrokarton jsou typickými materiály pro vnitřní stěny, ale některé domy mají také odhalené cihlové zdi. Můžete samozřejmě vrtat, ale problém s tímto přístupem je, že díry pak nelze opravit bez výměny celé cihly. Navíc budete potřebovat vrták do zdiva, abyste se s touto úlohou vypořádali. Vhodnějším řešením je na cihlovou zeď připevnit obraz bez vrtání. 

Zavěšení obrazu bez vrtání do cihlové zdi je snadné – dokonce i když jde o opravdu velký obraz nebo dekoraci nepravidelného tvaru. Maximální pevnost vám poskytne třeba Pattex Fix páska 120 kg. Tato super silná oboustranná montážní páska disponuje vysokou přídržností k většině hladkých materiálů, jako jsou sklo, keramické obklady, dřevo, kov, ale i cihly, kámen a většina plastů. Má rovněž vysokou počáteční lepivost a je nejenom voděodolná, ale odolná i vůči vysokým teplotám. Jelikož funguje jak v interiéru, tak v exteriéru, jde o skutečně výborného pomocníka. Není však vhodná na silikon, papírové a vinylové tapety, nestálé povrchy a podklady ošetřené ochrannými povlaky.

Práce s Pattex Fix páskou 120 kg je jednoduchá, stačí, když se budete řídit těmito kroky:

  1. Povrchy důkladně očistěte (např. acetonem nebo lihem), aby byly čisté, suché a zbavené prachu, nečistot či mastnoty.
  2. Přiložte pásku k povrchu lepeného předmětu, silně a rovnoměrně ji přitlačte.
  3. Dbejte, aby se netvořily vzduchové bubliny.
  4. Při lepení větších objektů nanášejte vertikální pruhy.
  5. Odstraňte modrou ochrannou vrstvu z druhé strany pásky a pevně přitlačte lepený předmět k podkladu. Nedotýkejte se lepivé plochy pásky, tím dochází ke snížení její lepicí síly.

Jak přidělat obraz bez vrtání už tedy víte – teď jenom dbejte na to, abyste pečlivě vyměřili požadovanou pozici lepeného předmětu; nalepený prvek již nelze oddělit. Konečná pevnost lepeného spoje nastane po 24 hodinách.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat