7 minut čtení
Rozbitý porcelán? Žádný problém!

Lepidlo na porcelán: Vhodné pro opravy křehkých předmětů

Lepidlo na porcelán: Vhodné pro opravy křehkých předmětů

Zrovna když se chcete pochlubit novou čajovou soupravou, všimnete si prasklinky s vypadlým střípkem na podšálku. Díky lepidlu na porcelán to ale můžete snadno opravit! A nejen na hrnku od kávy! S lepidlem na porcelán a keramiku slepíte během chvilky třeba figurku oblíbeného dětského superhrdiny nebo i keramické dlaždice, květináče a vázy.

V tomto článku

Co je lepidlo na porcelán

Lepidlo na porcelán je silné, ale přitom snadno použitelné lepidlo na celou řadu porézních i neporézních křehkých materiálů, včetně porcelánu a keramiky. Přestože existují lepidla na porcelán pro všeobecné použití, při výběru se zamyslete, jaké požadavky by mělo splňovat lepidlo pro váš projekt. Různá lepidla mají různé vlastnosti. Některá lepidla dobře snášejí extrémní teploty, vystavování vodě, UV záření apod.

Požadované materiály

Tip odborníka

Tipy pro lepení s lepidlem na porcelán

Opravit rozbitý hrnek nebo vázu pomocí lepidla na porcelán obvykle není žádný problém. Podívejte se, jak na lepení porcelánu:

  1. Rozbité kusy a střepy shromážděte na čistou a rovnou plochu, např. kuchyňský stůl.
  2. Vyzkoušejte si, jak kousky do sebe zapadají.
  3. Začněte s lepením. Lepidlo na porcelán a keramiku nanášejte na jeden nebo oba lepené kusy (podívejte se na doporučení výrobce v návodu k lepidlu, které používáte). Po přiložení dílky pečlivě zarovnejte.
  4. Po vytvrzení odstraňte nežádoucí lepidlo ostrým nožem nebo žiletkou.

Pokud vaše lepení porcelánu vyžaduje vyplňování mezer, bude nejlepším lepidlem na opravy porcelánu či keramiky epoxidové lepidlo. Epoxidové lepidlo se skládá ze dvou částí – pryskyřice a tvrdidla. Po jejich smíchání a vytvrzení vzniká trvanlivý spoj s vysokou pevností. Mezi další vlastnosti epoxidových lepidel patří:

  • Odolnost vůči vodě;
  • odolnost proti nárazům;
  • odolnost vůči povětrnostním vlivům;
  • možnost dále opracovávat (vrtat a brousit).

Jaká lepidla se hodí na lepení porcelánu?

Pro lepení malých nebo křehkých předmětů, které vyžadují rychlou opravu, je první volbou tzv. super lepidlo. Pokud potřebujete, aby lepidlo bylo odolné proti ohybům, otřesům, vodě i vysokým teplotám, použijte na opravu např. univerzální jednosložkové flexibilní lepidlo Pattex Repair Extreme, které spolehlivě slepí celou řadu běžných předmětů v domácnosti a je vhodné i pro lepení porcelánu. Po vytvrzení je transparentní, a můžete s ním lepit také kov, sklo, dřevo, kůži a další materiály.

Pokud řešíte opravy předmětů, které jsou vystaveny kolísavým teplotám či neustálému provozu, vyberte si dvousložkové epoxidové lepidlo Pattex Repair Epoxy Ultra Strong 5 min. Při vytvrzování se nesmršťuje ani nerozpíná, je odolné proti vodě, oleji, běžným rozpouštědlům a teplotám od -30 °C až do +150 °C. Po smísení složek, které probíhá automaticky ve směšovači, máte 3 minuty na slepení. Lepidlo vytvrzuje po 5 minutách, spoj lze namáhat po 6 hodinách a konečné pevnosti je dosaženo po 24 hodinách. Jednoduché a účinné!

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat