Skip to Content
4 minut čtení
A porcelán je přidělán!

Jak na opravy porcelánu ve vaší domácnosti

Na stole leží ulomená postranní větévka dekorativního porcelánového kaktusu.

Vědět, co vyžaduje oprava porcelánu, se může hodit! Z porcelánu je vyrobeno nejen mnoho elegantních dekorativních figurek a křehkých šálků, podšálků a talířků, ale také spoustu drahých svítidel a dalších předmětů.

V tomto článku

Správné lepidlo na opravu porcelánu

Než si přečtete, jak slepit porcelán nebo vyplnit místa po odštípnutých kusech, měli byste vědět, jak vybrat správné lepidlo pro opravy porcelánu. Takové lepidlo musí být vhodné pro to, aby slepený předmět mohl plnit svou funkci i ve specifických podmínkách.

Požadované materiály
Ženská ruka drží odlomenou část porcelánového kaktusu na místě, aby spoj mohl ztuhnout.
Po nanesení lepidla na opravu porcelánu k sobě lepené kusy přiložte a držte je na místě, dokud spoje neztuhnou

Pro začátek si zkuste odpovědět na tyto otázky:

 • Přijde váš porcelánový předmět do kontaktu s potravinami?
 • Bude zadržovat horké tekutiny?
 • Bude vkládán do trouby, mikrovlnné trouby nebo myčky nádobí?

Řekněme, že chcete opravit odštípnutý porcelán. V takovém případě budete potřebovat lepidlo, které umí vyplňovat spáry nebo opravnou glazuru, která nahradí zničený materiál. Pokud opravený předmět plánujete natírat, před samotnou opravou porcelánu se ujistěte, že lepidlo, které se chystáte použít, je přetíratelné.

Pokud se chystáte opravovat porcelán v koupelně, doporučujeme vám Pattex sanitární lak. Je voděodolný už po 30 minutách a hodí se především na škrábance a praskliny – třeba kolem umyvadla nebo vany.

Při aplikaci sanitárního laku je mimořádně důležitá příprava lepených povrchů – poškozené plochy musí být čisté, suché, zbavené plísní, mastnoty a prachu.

Tip odborníka

Vedle porcelánové vázy limetkové barvy leží dva střepy, které se z ní odlomily.
Při opravě porcelánu se vždy ujistěte, že máte všechny díly

Jak slepit porcelán, který se rozbil?

Jako příklad si uveďme opravu malé porcelánové figurky. Tady je návod, jak v takovém případě postupovat (vždy si samozřejmě, přečtěte návod pro práci s konkrétním lepidlem, protože se v detailech může lišit):

 1. Připravte si nářadí. Na opravu porcelánu budete potřebovat papírové utěrky a lepidlo, které dokáže slepit porcelán.
 2. Připravte si rozbité kousky. Zbavte je nečistot a ještě jednou se ujistěte, že máte všechny díly. Při opravě porcelánu s nimi zacházejte opatrně, abyste zabránili dalšímu poškození.
 3. Naneste lepidlo. Na přilehlé povrchy šetrně naneste lepidlo podle informací o produktu – ty se budou jemně lišit třeba v případě, že použijete epoxidové lepidlo Pattex Repair Epoxy Universal.
 4. Držte kusy na místě, dokud spoje neztuhnou. Pokud by se kousky pohybovaly, mohlo by to narušit proces vytvrzování.
 5. Úklid. Umyjte si ruce a pak případně ostrou čepelí odstraňte přebytečné vytvrzené lepidlo.

Jak opravit odštípnutý porcelán?

Pokud chcete opravovat porcelánové předměty s odštípnutými kousky, pro lepení použijte maličko jiný postup. Při tomto typu opravy porcelánu postupujte dle následujících kroků:

 1. Připravte si nástroje – lepidlo na vyplňování mezer, výplň pro nerovnosti, retušovací glazuru, brusný nástroj, mýdlo a vodu.
 2. Umyjte a osušte všechny odštípnuté povrchy.
 3. Aplikujte produkt. V případě potřeby namíchejte glazuru nebo porcelánovou výplň podle pokynů výrobce. Vyplňte odštípnutá místa nebo praskliny.
 4. Vysušte a obruste. Po zaschnutí můžete výrobek obrousit, aby získal původní obrysy.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat