Skip to Content
4 minut čtení
Tavná pistole vždycky po ruce!

Lepicí pistole: Na opravu a výrobu všeho možného

Na dřevěném stole stojí tavná pistole s vloženou tavnou patrolou.

Bez kvalitní tavné pistole se žádný kutil neobejde. Všestranné profi tavné pistole se dají použít na nejrůznější projekty v domácnosti, od oprav až po dekorace. Přečtěte si, k čemu všemu můžete lepicí pistole využít.

V tomto článku
Žena drží tavnou pistoli v jedné ruce a druhou rukou do ní zasouvá tavnou patrolu.
Před vložením tavné patroly zkontrolujte, zda je tryska lepicí pistole čistá

Jakou lepicí pistoli si koupit?

Chcete-li vybrat nejlepší lepicí pistoli pro své potřeby, zohledněte druh materiálu, se kterým pracujete. Nízkoteplotní tavné pistole lepí při teplotě přibližně 120 °C a jsou ideální na teplotně citlivé materiály. Vysokoteplotní tavné pistole lepí zpravidla při 190 °C a jsou vhodnější pro lepení pevnějších materiálů, jako jsou např. dřevo a kov.

Požadované materiály

Pattex Hobby Tavná pistole je skvělou volbou pro kutily, protože se dá použít použít na celou řadu materiálů (včetně dřeva, kůže, kartonu, textilu a syntetických materiálů). Nabízí vysoký tavný výkon při nízké spotřebě energie. Umožní vám přesně, rychle a bezpečně aplikovat lepidlo. Součástí balení je stojánek, do kterého můžete při zahřívání a lepení tavnou pistoli bezpečně odkládat.

Tip odborníka

Žena za použití tavné pistole připevňuje dekorační provázek po obvodu květináče.
Při lepení opatrně stiskněte spoušť tavné pistole a lepidlo nanášejte na jeden z lepených povrchů

Jak tavnou pistoli bezpečně používat

Používat tavnou pistolí není vůbec složité, ale při práci s vysokými teplotami byste měli vždy dodržovat bezpečnostní opatření. Zde se dozvíte, jak tavnou pistoli bezpečně používat.

1. Zkontrolujte, zda je lepicí pistole v dobrém stavu. Nikdy nepoužívejte poškozenou tavnou pistoli s roztřepenou šňůrou. Pokud máte pochybnosti, kupte si novou.

2. Zkontrolujte, zda je tryska čistá. Odstraňte zbytky starého lepidla pomocí párátka nebo jiného vhodného nástroje.

3. Vložte tavnou patronu.

4. Zapojte kabel pistole do zásuvky. Pistole se začne zahřívat, jakmile ji zapojíte do zásuvky, proto dbejte na to, aby se nedostala do kontaktu s vaší pokožkou nebo jakýmkoliv jiným povrchem.

5. Počkejte, až se lepidlo zahřeje. To obvykle trvá 8 – 10 minut minut. Pak se můžete pustit do práce.

You need to accept cookies to play this video

6. Lepené povrchy musí být suché, čisté a zbavené mastnoty. Odstraňte z povrchů případné zbytky lepidla. Hladké povrchy i dřevo před lepením zdrsněte. Materiály, které rychle chladnou (např. kov, kámen), před lepením zahřejte.

7. Naneste lepidlo. Opatrně stiskněte spoušť pistole a naneste lepidlo na jeden z lepených povrchů. Přiložte lepené materiály k sobě a silně přitiskněte. Čím vyšší je teplota lepidla při aplikaci, tím pevnější je spoj. Spoj je zatížitelný́ po cca 2 minutách. Je-li třeba zachovat lepidlo v aktivní (tekuté) podobě po delší dobu (např. při lepení velkých či dlouhých ploch), nanášejte lepidlo ve formě velkých bodů. Při lepení flexibilních materiálů (např. textilií) se doporučuje nanášet lepidlo ve vzoru „cik-cak“.

8. Vypněte pistoli. Odložte ji do stojánku a počkejte, až vychladne. Lepidlo bude několik minut tuhnout.

Kde všude lze tavnou pistoli využít

Tavné pistole jsou neuvěřitelně všestranné. Zde najdete několik příkladů, jak můžete lepicí pistoli používat doma:

  • Opravte téměř cokoli. Pattex Hobby Tavnou pistoli můžete používat k rychlým opravám předmětů ze dřeva, kovu, látky, kůže a mnoha dalších materiálů.
  • Provádějte rychlé opravy látkových povrchů. Pomocí lepicí pistole můžete třeba přečalounit židli nebo olemovat džíny.
  • Vytvářejte umělecké a řemeslné výrobky. Lepidlo můžete nanášet přímo na plátno nebo vytvářet sezónní dekorace, jako jsou ozdoby na vánoční stromek, sněhové vločky nebo pavučiny. Podívejte se na video, jak s pistolí Pattex vyrábět dekorace.

You need to accept cookies to play this video

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat