Skip to Content
8 minut čtení
Montáž obložkové zárubně svépomocí

Vše, co potřebujete vědět o montáži obložkové zárubně

Vše, co potřebujete vědět o montáži obložkové zárubně

Montáž obložkové zárubně zvládnete s naším průvodcem úplně jednoduše. Vysvětlíme vám, jaké nástroje k tomu potřebujete a jak postupovat, abyste dosáhli bezvadného výsledku.

V tomto článku

Co potřebujete pro montáž obložkové zárubně?

Po montáži obložkových zárubní získají vaše dveře a okna mnohem atraktivnější vzhled. Navíc to není příliš náročné. Potřebujete však dodržet správný postup. A také mít správné nářadí – tady je váš seznam:

  • Vodováha
  • Rozpěrky
  • Distanční klínky
  • Šroubovák
  • Montážní pěna
  • Aplikační pistole 
  • Lepidlo
Požadované materiály

Tip odborníka

Jak namontovat obložky

Obložkovou zárubní můžete přelepit starou kovovou zárubeň bez toho, abyste ji složitě a pracně vyřezávali ze zdi. Obložkové zárubně jsou k dostání v několika rozměrových řadách a pro různé tloušťky zdí. Základní šířky jsou 60, 70, 80 a 90 cm. Uvedené rozměry platí pro šířky původních kovových zárubní. Po obložení bude šířka vchodu asi o 3 až 4 cm užší.

Nejdřív se vysadí staré dveře a z původní kovové zárubně se uřežou panty. Poté můžete přistoupit k montáži. Nejdřív si složíte obložky – na to budete potřebovat lepidlo a šroubovák. Pak nosnou část nové zárubně vyrovnáte a montážní pěnou přilepíte na starou zárubeň. Nakonec nasadíte dveře a osadíte krycí část obložek. A teď se podíváme na postup krok za krokem.

Obložkové zárubně – montážní návod:

  1. Kompletace obložek. Všechen materiál rozložte na rovný podklad. Krycí obložky dejte bokem. Na nosnou část obložek naneste v rohových spojích lepidlo. Zajistěte, aby spojované díly byly v jedné úrovni. Poté je k sobě přitlačte, usaďte excentry do předvrtaných otvorů a dotáhněte je šroubovákem. Do předvrtaných otvorů na zárubni osaďte panty tak, aby mezi nimi a zárubní zůstala vůle cca 3 mm. Panty nainstalujte také do dveří. 
  2. Osazení obložkových zárubní. Nejdřív odstraňte z obložek prach. Tím docílíte lepší přilnavosti PUR pěny k povrchu materiálu. Pak nosnou část obložek umístěte do stavebního otvoru. K jejímu upevnění použijte distanční klínky, které obložky zafixují do stavebního otvoru. S pomocí vodováhy zajistěte, aby nová zárubeň byla perfektně vyrovnaná.
  3. Zapěnování zárubně. Montážní pěnou přichyťte zárubeň do stavebního otvoru. Po aplikaci fixační pěny usazenou zárubeň rozepřete pomocí příčných vzpěr, které zamezí případnému rozpírání bočnic. V místech rozpěr proveďte kontrolu správnosti rozměrů zárubně.
  4. Po zatuhnutí montážní pěny osaďte na panty dveřní křídlo, dveře seřiďte a zkontrolujte, zda se dovírají.
  5. Nakonec osaďte krycí obložky. Zkompletujte je podobně jako nosné obložky a pak je zasuňte do nosné zárubně a zatlačte na doraz. Případnou mezeru mezi zdí a zárubní můžete zatmelit.

Nejlepší výrobky pro instalace zárubní kolem oken a dveří

Při montáži obložkových zárubní na dveře nebo okna nepotřebujete hřebíky, ale pouze správné lepidlo nebo montážní pěnu. Pro dřevěné obložky na okna, které si sami na míru vyrobíte, můžeme doporučit profesionální neoprenové lepidlo Pattex Fix Express, které nahrazuje hřebíky, šrouby a hmoždinky v exteriéru i interiéru a umožňuje lepení bez fixace. Toto lepidlo má schopnost vyplnit mezery až do 1 cm, dobře přilne na savé i nesavé materiály a po vytvrzení je přetíratelné. Práce s ním se nemusíte bát ani doma – vydává minimální zápach.

Při montáží zakoupených obložek do ocelového rámu, kterou jsme popsali výše, můžete využít např. trubičkovou pěnu Pattex GreenQ Control+. Tato unikátní PU pěna, jak název naznačuje, je šetrná k přírodě a je částečně vyrobena z recyklovaných materiálu. Ještě důležitější však je, že je snadno aplikovatelná a má vynikající prostorovou stabilitu. Je ideální právě pro vyplňování stavebních otvorů, ale můžete ji využít i k utěsňování spár kolem oken a dveří. Má také vynikající tepelně izolační parametry.

A jak s PU pěnou Pattex GreenQ Control+ pracovat? Nádobu před použitím 15 – 20krát protřepejte. Poté na ventil našroubujte trubičku. Dávkování pěny nastavíte stisknutím spouště na ventilu. Při vyplňování prostoru počítejte s následnou expanzí – otvor vyplňte pěnou přibližně z poloviny až ze tří čtvrtin. Při aplikaci nádobu držte dnem vzhůru a během aplikace ji pravidelně protřepávejte, abyste zajistili maximální výtěžnost. Pro aplikaci do velkých spár a v suchém prostředí se doporučuje aplikovat pěnu v několika vrstvách (cca 3 – 4 cm) a před aplikací další vrstvy vždy navlhčit povrch vrstvy předchozí.

Sdílejte vlastní projekty

Mohlo by vás zajímat